Żeglowanie pod wpływem alkoholu?

żeglowanie po alkoholu

Czy żeglowanie pod wpływem alkoholu jest dopuszczalne?

To oczywiste, że jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest zakazana, lecz czy zastanawialiście się, jak to jest z pływaniem na jachcie? Okazuje się, że odpowiedź nie jest tak oczywista, jak by się okazywało. Dlatego na pytanie czy żeglowanie pod wpływem alkoholu jest dozwolone – należy odpowiedzieć: to zależy...

Kapitan jednostki to osoba, która jest odpowiedzialna za jacht i załogę. Kapitan może być pod wpływem alkoholu, o ile wyznaczy trzeźwego sternika do kierowania jachtem. W przypadku dopuszczenia się poważnych zaniedbań, kapitan może odpowiadać prawnie za uszkodzenie mienia czy uszczerbek na zdrowiu. Czyli pływając pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, kapitan jest narażony na odpowiedzialność prawną.

Ubezpieczenie szkód wyrządzonych pod wpływem alkoholu

Doszukałem się pewnej ciekawostki. Jedna z europejskich ubezpieczalni, tj. EIS zapisała w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) dla yacht casco klauzulę, która mówi o tym, że Ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność za uszkodzenie (kolizje) jachtu, nawet jeśli kapitan sterujący jednostką będzie pod wpływem alkoholu (do 1,1‰).

żeglowanie po pijaku

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że o ile Yacht Casco zadziała na własnym jachcie, to niestety, kapitan nadal odpowiada prawnie za szkody wyrządzone innym jednostkom oraz podczas których dojdzie do uszkodzenia ciała. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jak również od nieszczęśliwych wypadków nie zadziała.

To jak to jest w praktyce? Czy taki zapis coś dla mnie zmienia?

Ten zapis został wprowadzony ze względu na kraje, w których przepisy są znacznie mniej restrykcyjne. Oto mapa krajów europejskich z obostrzeniami dotyczącymi prowadzenia pod wpływem alkoholu:

żeglowanie pod wpływem alkoholu

Na wodach terytorialnych Polski obowiązuje zakaz pływania pod wpływem środków odurzających. Dopuszczalny poziom poziom upojenia jest mniejszy niż 0,2 promila. To dlatego wielu żeglarzy pozwala sobie na żeglowanie po kieliszku wina, czy po piwie. Jeśli, zdarzy ci się przekroczyć ustalony poziom upojenia i wypłyniesz na wodę, powodując uszkodzenie jachtu (np. uderzysz w przeszkodę podwodną), to towarzystwo ubezpieczeniowe (EIS) chroni cię od tego typu wypadków.

Możesz ochronić się od szkód w Twoim jachcie, ale nie zmienia to faktu, że narażasz się na sporą grzywnę w przypadku kontroli. O możliwych konsekwencjach żeglowania pod wpływem alkoholu przeczytasz tutaj.

Czyli żeglować pod wpływem alkoholu nie można, natomiast ubezpieczyć swój jacht od szkód wyrządzonych po pijanemu już tak!

Jeśli masz wątpliwości, co do zapisów w twojej umowie ubezpieczeniowej, zwróć się z zapytaniem do dobrego rzeczoznawcy. Chętnie doradzę Ci w zawiłych prawnie sytuacjach, a także pomogę kupić dobre ubezpieczenie. Jeśli uszkodzisz jacht podczas rejsu, a twoja polisa ubezpieczeniowa chroni cię od tego typu zdarzeń, pamiętaj o tym, żeby zlecić rzetelne wykonanie oględzin szkody. Warto skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy, który najczęściej widzi więcej od ubezpieczyciela. Więcej o wycenach znajdziesz w tym artykule.

 

2 thoughts on “Żeglowanie pod wpływem alkoholu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń