Wycena jachtu do leasingu

Wycena jachtu do leasingu

Klienci, którzy maja możliwość skorzystać z leasingu najczęściej decydują się na tą drogę finansowania zakupu jachtu. Wiąże się to z formalnie znacznie krótszą drogą niż w przypadku kredytu. Dużo łatwiej jest uzyskać leasing niż kredyt konsumencki czy inwestycyjny. Banki są bardziej restrykcyjne i oprócz większej ilości dokumentów wymagają także zabezpieczenia kredytu. Przy leasingu jest łatwiej, bo to nie ty jesteś właścicielem jachtu tylko firma leasingująca.  Kolejna sprawa jest taka, że firmy leasingowe są bardziej elastyczne. Oprócz dokumentów finansowych leasingobiorca musi przedstawić także wycenę jachtu.

Czym jest wycena jachtu?

Wycena jachtu do leasingu jest formalnym potwierdzeniem wartości rynkowej przedmiotu sprzedaży. Jest to niezbędny dokument, który chroni zarówno Ciebie jak i leasingodawcę przed ryzykownym zakupem. Rzeczoznawca ocenia stan faktyczny jachtu i oblicza jego aktualną wartość rynkową. Najczęściej jest to tylko formalność, ponieważ większość transakcji na rynku odbywa się w ramach wartości rynkowych. Tylko 20 % to zakupy nietypowe, które znacznie odbiegają od cen rynkowych ze względu na specjalne wyposażenie, przeznaczenie lub stan faktyczny/wizualny jachtu. W takim wypadku niezbędne jest załączenie operatu wyjaśniającego od niezależnego rzeczoznawcy; „Dlaczego cena znacznie odbiega od realiów rynku?” Zdarza się, że leasingodawca prosi w takiej sytuacji o określenie wartości rynkowej dla szybkiej sprzedaży.

Kto może wykonać wycenę jachtu do leasingu?

Wycena jachtu do leasingu może być wykonana przez rzeczoznawcę posiadającego odpowiednie kwalifikacje do wyceny jachtów. Nie może to być rzeczoznawca samochodowy czy majątkowy, ponieważ są to kompletnie różne specjalizacje. Dobry rzeczoznawca potrafi określić swój zakres kompetencji, choć zdarzają się i tacy, co podpisują wszystko… Warto zapytać czy dany rzeczoznawca wykonywał już wycenę jachtu do leasingu. Zakres moich kompetencji możesz sprawdzić w zakładce rzeczoznawca, oraz, zakres działań.

Gdy leasingodawca sam wykonuje wycenę

Sprawa jest niebywale prosta, jeśli kupujesz jacht bezpośrednio od producenta. Czasami wystarczy podpięcie cennika do fv i to załatwia sprawę.  Każda firma leasingowa posiada współpracujących z nią rzeczoznawców. Jeśli mają kompetencje do wyceny jachtów, to jest to dla ciebie komfortowa sytuacja, ponieważ nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów, a wycena zostanie zrobiona szybko a zapłaci za nią leasing.

Problemy z wyceną

Pewną komplikacją może się okazać rozbieżność pomiędzy wyceną rzeczoznawcy a ceną transakcji. O ile różnica nie przekracza 15% , nie stanowi to większego problemu. Niestety przekroczenie tej granicy z reguły powoduje odrzucenie wniosku.

Zwrot przedmiotu leasingu

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przez cały okres leasingu nie jesteś właścicielem jachtu a jedynie jego użytkownikiem. W związku z tym po spłaceniu wszystkich rat masz możliwość wykupu jachtu od firmy leasingującej. Jeśli to zrobisz jacht przechodzi na twoja własność, a jeśli nie, leasingodawca wyśle na oględziny rzeczoznawcę, który oceni stan jachtu i wyceni jego wartość. Gdy rzeczoznawca stwierdzi uszkodzenia, firma leasingowa obciąży użytkownika kosztami naprawy wynikającymi z wyceny rzeczoznawcy.

Czas i koszty wykonania wyceny

Koszt wykonania aktualnej wyceny rynkowej jachtu na potrzeby leasingu to ok 2000zł plus ewentualne koszty dojazdu. Rzeczoznawca powinien taką usługę wykonać w ciągu kilku dni.

Zazwyczaj wycena jest tak naprawdę formalnością i nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy leasingowej. Ważne jest to, że taka wycena to nie tylko koszt, ale również twoja ochrona przed przepłaceniem za używany jacht lub inna ruchomość.

 

rzeczoznawca

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Wycena jachtu, czy rzeczoznawca jest Ci w ogóle potrzebny?
Utrata wartości jachtu.
Problemy z rzetelną wyceną jachtu.
Jak rozliczyć szkodę z twoim TU?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń