rzeczoznawca krzysztof kluza

Zaufanie to najważniejsza cecha, która pozwala na budowanie mocnych i stałych relacji. Moja działalność w całości uzależniona jest od zaufania wobec mnie i jakości pracy, którą wykonuje. Stworzyłem tą stronę aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie procesów produkcji i żeglarstwa. Wierze w to, że moja wiedza może pomóc Ci rozwiązać problem.

Zamieszczam tu swoje przemyślenia, artykuły na temat nowości i trendów w dziedzinie maszyn oraz dzielę się swoimi doświadczeniami w zakresie żeglarstwa. Żeglarstwo to moja pasja, która towarzyszy mi od najmłodszych lat. Technologia drewna to dziedzina, która przez ostatnia dekadę wypełnia moje życie zawodowe. Te dwie branże doskonale się uzupełniają ponieważ wiedza na temat maszyn i technologii produkcji pozwala mi lepiej zrozumieć budowę jachtów. Uważam, że transparentność mojej osoby jest pierwszym krokiem do zdobycia Twojego zaufania dlatego jeżeli chcesz mnie bliżej poznać przeczytaj krótką historię mojej kariery zawodowej, która pozwoliła mi za zdobycie wysokich kwalifikacji w dziedzinie żeglarstwa oraz technologii drewna.

Pasja

Przez wiele lat zastanawiałem z czego zrezygnować aby całość swojego czasu poświęcić na podnoszenie kwalifikacji w jednej dziedzinie. Nie potrafiłem się zdecydować, dlatego spróbowałem połączyć te dwa tematy. Obróbka CNC zaawansowanych materiałów, pozwala mi lepiej zrozumieć problemy które występują podczas budowy jachtów.

Jako siedmiolatek trafiłem do Żeglarskiego Ludowego Klubu Sportowego w Kiekrzu /p. Poznaniem. Pod okiem śp. trenera Gwidona Łakomego uczyłem się, Żeglarstwa i trymu regatowego. Trafiłem do grupy wspaniałych ludzi z którymi po prostu chciało się spędzać czas. Trenowaliśmy nie tylko pod okiem trenera ale często także sami organizowaliśmy zabawy i wyścigi na wodzie. Ilość spędzonego wspólnie czasu była liczona w setkach godzin rocznie i miało to swoje odzwierciedlanie w sukcesach sportowych. W 2005r. Zostałem powołany do Kadry Narodowej w klasie Cadet gdzie przez kilka sezonów miałem możliwość reprezentowania kraju na arenie międzynarodowej biorąc udział w Mistrzostwach Europy i Świata.

Spektakularnym sukcesem było 11miejsce na Mistrzostwach Europy w Le Havre we Francji w 2009r. W mojej już ponad 20 letniej karierze żeglarskiej wielokrotnie stawałem na Podium Mistrzostw Polski w klasach  Cadet, Snipe, Omega, czy Skippi 650. Obecnie rozpoczynm swoją przygodę regatową na jachcie klasy Delphia 24 OD i szukam nowych przygód na jachtach ORC.

Lata dzieciństwa spędziłem pod okiem najlepszych polskich żeglarzy: Bogdan Kramer, Janusz, Roman i Waldek Knasieccy, Sławomir Dziubiński,  śp. Roman Ratajczak, Jan Winkler, Piotr Mańczak i wielu innych ludzi od których czerpałem wiedzę garściami. W wolnym czasie uczyłem się prac bosmańskich i pracy szkutniczej u śp. Genia Blaszki i P. Andrzeja Bieńkowskiego który jest dla mnie skarbnicą wiedzy. Takie przygotowanie dało mi możliwość podjąć pracę w Stoczni jachtowej Fram u P. Krzemieniewskiego gdzie brałem aktywny udział przy projektowaniu i budowie większych jachtów.

Już na czwartym roku studiów podjąłem się pracy jako technolog w firmie SUFMAR, gdzie nauczyłem się pracy w zespole, odpowiedzialności za duże projekty i miałem możliwość szlifowania języka obcego podczas prowadzenia projektu we Francji. Bardzo mi to pomogło w kolejnej firmie; Balma Fabryka Mebli Biurowych miała szerokie spectrum możliwości produkcyjnych, co dało mi możliwość zdobycia wielu doświadczeń w bardzo krótkim czasie. Produkcja z płyty wiórowej, sklejki, elementy z drewna, forniru i metalu. Lakierowanie na wysoki połysk, okleina naturalna, laminaty obróbka na maszynie 5 osiowej, system SAP, CAD, CAM. Na tamte czasy to była nowoczesna technologia. Dariusz Kudłaszyk i Paweł Wasielewski zrobili ogromną robotę wdrażając mnie krok po kroku w technologie produkcji.  Miałem też możliwość kierowania projektem wyposażenia w meble Konsulatu Polskiego w Tel Avive i w Sarajewie. To było coś wielkiego!

W połowie 2014 roku otrzymałem propozycje pracy od firmy Caps Group S.A. Szukali ambitnego technologa który pomoże przeprowadzić restrukturyzacje zakładu produkcyjnego który mieścił się w Gorzowie Wlkp. Wiedziałem, że mam kompetencje aby zająć się całościowo projektem przebudowy zakładu, dlatego zdecydowałem się podjąć to wyzwanie. To był dla mnie bardzo pracowity czas, ponieważ oprócz pracy w biurze spędzałem kilka godzin dziennie czytając literaturę i szukając najbardziej optymalnych rozwiązań dla tego typu produkcji. Zaangażowałem się w ten projekt bardzo emocjonalnie bo wiedziałem, że to może być początek mojej prawdziwej kariery zawodowej.

Podczas tej pracy spotkałem bardzo wielu wartościowych ludzi z branży meblarskiej. Imponowała mi ich wiedza na tematy procesów i szerokość spojrzenia na problemy produkcyjne. Wtedy zrozumiałem, że żeby być specjalistą muszę się lepiej przyjrzeć możliwością jakie dają maszyny.

Wizja daje energię do ruszenia w drogę 

Tak naprawdę mój cel był już wtedy jasno określony. Chciałem poznać maszyny od podszewki. Uznałem, że obojętnie którą drogą kariery pójdę, te informacje zawsze będą mi potrzebne. Moim celem stała się firma SCM Group która jest jednym ze światowych liderów w projektowaniu zaawansowanych rozwiązań do obróbki drewna.

Jeśli czegoś bardzo chcesz, to życie daje ci możliwości realizacji twoich planów. Pytanie tylko czy w tym momencie będziesz gotów podjąć decyzje?

Potrzebowałem sześć miesięcy żeby przekonać ówczesnego prezesa firmy SCM Group, że warto przyjąć mnie do pracy. Byłem pełen entuzjazmu, gotowy na wyzwania i wiedziałem, że potrzebuje właśnie tej pracy. Miałem już doświadczenie które pomogło mi nabrać pewności siebie i wiedziałem co chce osiągnąć. Jako Product Manager miałem niesamowite możliwości poznania zaawansowanych rozwiązań do obróbki drewna. Liczne szkolenia, targi, analiza rozwiązań konkurencji i bliskość problemów produkcyjnych z jakimi borykali się nasi klienci to była niezła szkoła. Czułem, że każdego dnia dowiaduje się czegoś nowego a mój rozwój osobisty jest na najwyższym poziomie. Lata które tam spędziłem pozwoliły mi otworzyć nowe horyzonty. Poznałem wielu klientów, nawiązałem świetne relacje i znajomości. Dzięki pracy na stanowisku Product managera miałem możliwość pisać artykuły  do branżowych czasopism tj. Meble Materiały i Akcesoria, Kurier Drzewny, Gazeta Przemysłu Drzewnego czy Forestor. Pisałem także dla portali internetowych drewno.pl i Oknonet.

W sumie ukazało się ponad 27 moich publikacji na temat nowości, trendów w branży i zaawansowanych rozwiązań jakie stosują przedsiębiorcy na polskim ryku. Brałem udział w konferencjach: Gala rynku Stolarskiego, Klaster meblowy pod patronatem firmy Kronospan. Wygłaszałem prelekcje w Szkołach Zawodowych i Uczelniach wyższych na tematy związane z Technologią Drewna. Zebrałem niesamowity bagaż doświadczeń który pozwolił mi na wstąpienie w szeregi rzeczoznawców SIMP oraz do elitarnego grona biegłych sądowych którzy niewątpliwie posiadają najwyższe kwalifikacje zawodowe w swoich dziedzinach. Dziś  7 kwietnia 2022r. mogę pochwalić się że jestem już biegłym sądowym drugą kadencje.

W połowie 2018r podjąłem decyzje o rozpoczęciu pracy w HOMAG Polska gdzie zajmowałem się automatyzacją procesów produkcyjnych. Byłem odpowiedzialny za sprzedaż rozwiązań pozwalających na automatyzacje produkcji na terenie Europy Północno wschodniej. To była bardzo ambitna praca i wymagała ode mnie wielu poświęceń. Spędzałem wtedy w podróżach więcej godzin niż w domu. Odwiedziłem setki zakładów produkcyjnych w całej Europie, rozwiązałem dziesiątki problemów i poznałem wielu niesamowicie kreatywnych przedsiębiorców. Dziś mogę powiedzieć, że o maszynach do obróbki drewna wiem całkiem sporo.

W 2022r podjąłem kolejne nowe wyzwanie w moim życiu. Podjąłem się rozbudowy sprzedaży maszyn firmy Holzher na rynku polskim i zbudowania struktur które umożliwią zwiększenie sprzedaży maszyn. Zadanie ambitne ponieważ konkurencja jest bardzo mocna, ale przecież nie podjął bym się niw wierząc że to mi się nie uda. A właściwie nam ponieważ teraz tworze zespół Holzher Polska. Od 2024r Jesteśmy częścią zespołu Wainig Holzher Polska.

Nie zapomniałem o mich żeglarskich ambicjach. W 2023r zostałem kapitanem super jachtu DRAGONFLY o dł 114 ft. Rozpocząłem także rywalizacje w nowej klasie regatowej 505. Nawiązałem współpracę z firmą North Sails która dostarczy żagle na wszystkie jednostki na któych obecnie sie ścigam ( SNIPE, 505, Delphia 24OD). Wygląda na to, że przyszły sezon będzie dla mnie bardzo pracowity.

Wiarygodność to największy dar jaki możemy zaoferować. Zaufanie buduje się ręcząc za wszystko co robimy własną osobą. Uważam że trwałe relacje można budować opierając się wyłącznie na zaufaniu.

Czuje, że moje doświadczenie jest realną wartością którą Ty  możesz wykorzystać.

specjalista łodzi