Spadek wartości jachtu

Ile tracisz, a co zyskujesz kupując nowy jacht? Czyli spadek wartości jachtu po zakupie.

Jacht jest dobrem luksusowym. Prestiż wynikający z jego posiadania jest ogromny, tym większy, jeśli jacht jest czysty i zadbany. W związku z wieloma zagrożeniami, jakie niesie za sobą zakup używanej jednostki są tacy, którzy decydują się zamówić nową. Jakie są korzyści z zakupu nowego jachtu? Jak duży jest spadek wartości jachtu po zakupie?

Gdzie szukać jachtu?

Wyszukanie odpowiadającej nam jednostki na rynku wtórnym jest bardzo czasochłonne i obaczone ryzykiem. W Polsce jest kilka portali specjalizujących się w sprzedaży łodzi np.  łodzie24, mazury info, Jacht-Market, niestety ograniczając się do polskich stron internetowych mamy dostęp jedynie do ogłoszeń lokalnych.  Perspektywa poszukiwań poszerza się gdy zaczynamy szukać jachtu na portalach w Europie:   BOAT24.com, Jachtword.co.uk, boats, Jachts, … Jednak w tym wypadku niezbędna jest znajomość języka obcego i niejednokrotnie fachowego słownictwa. Podobnie będzie przy zakupie nowego jachtu. Jest wielu dealerów w Polsce, ale nie wszyscy przygotowują oferty w języku polskim. Atrakcyjną opcją jest zlecenie poszukiwań jachtu rzeczoznawcy ds. żeglarstwa. Choć wiąże się to z dodatkowym kosztem oszczędzasz czas.

Ryzyko zakupu używanego jachtu.

Zdarza się, że sprytny armator zatuszuje wadę jachtu, lub co gorsza naprawi szkodę samodzielnie w sposób dalece odbiegający od profesjonalizmu, (jak w historii drewnianego jachtu w artykule „Remont jachtu niezgodnie ze sztuką”). Nie podejrzewałbym, że podczas oględzin sprzedający będzie kłamał, ale jeśli nie zadasz konkretnego pytania, to nie licz na to, że opowie ci o wszystkich mankamentach zwłaszcza przed sprzedażą. Warto na oględziny jachtu zabrać ze sobą osobę z chłodną głową, (której nie zależy na zakupie). Kiedy ty będziesz miał tzw. „klapki na oczach”, bo zakochasz się w wybranym egzemplarzu, twój kolega otworzy Ci oczy i zwróci uwagę na rzeczy, których nie dostrzegasz. Ostudzi Twój zapał i nadepnie na stopę zanim powiesz za dużo.  Gdy już się zdecydujesz rekomenduje żebyś skorzystał z pomocy dobrego rzeczoznawcy. Fachowiec oceni stan techniczny, sprawdzi historię szkodową i przedstawi raport z oględzin co pomoże w negocjacjach. Warto mieć ze sobą argumenty do negocjacji!

Zakup nowego jachtu, a spadek wartości jachtu po zakupie.

jacht spadek wartości
Fot. 1 Jacht spacerowy w trakcie budowy w polskiej stoczni jachtowej

Zakup jachtu ze stoczni jest niesamowitym przeżyciem. Swoboda wyboru koloru, opcji, wyposażenia oraz fakt, że kupujesz jacht wykonany zgodnie z trendami i w nowoczesnej technologii, to luksus, który kosztuje cię ok 25% więcej. To właśnie tyle traci twoja jednostka po opuszczeniu bramy stoczni.  Otrzymujesz w zamian ogromną dawkę endorfin, a czas doglądania poszczególnych etapów wyposażania oraz oczekiwania na odbiór jest niesamowicie emocjonujący. Prestiż z posiadania nowego jachtu jest równie duży jak zainteresowanie żeglarzy w Marinie. Wielu z nich rozpatruje taką transakcje w kategorii spełnienia marzeń.

Spadek wartosci jachtu
Ryc 1. Spadek wartości jachtu modelu Cap Camarat WA 8.5 w latach 2016-2019

W 2019r wykonywałem analizę utraty wartości konkretnego modelu jachtu na przestrzeni 3lat. Był to maksymalny okres rozważań ponieważ ten model był produkowany przez przez krótki okres. (większość modeli jachtów jest produkowana zaledwie kilka lat, ponieważ każde unowocześnienie kadłuba powoduje najczęściej zmianę nazwy modelu). Wykres utraty wartości jachtu bazuje na danych czterdziestu jednostek jachtu motorowego ze stoczni Jenneau, modelu WA8.5. Jednostki te były produkowane w jednej stoczni ale miały różne wyposażenie. Celem analizy zebranych danych było określenie: Utraty wartości jachtu w pierwszych trzech latach po wyprodukowaniu. Z analizy wykresu można wysunąć klika wniosków:

  1. Rozbieżność cenowa wynikająca z różnicy wyposażenia zmniejsza się z upływem czasu.
  2. Jachty tracą najwięcej po zakupie, w pierwszym roku cena jachtów jest nieznacznie wyższa niż w kolejnych dwóch.
  3. Różnice cenowe ze względu na różnice wyposażenia z biegiem czasu wyraźnie maleją.

Czy zakup nowego jachtu się opłaca?

Kiedy już zostaniesz armatorem nowego jachtu, musisz zdawać sobie sprawę, że po wyjeżdzie ze stoczni twój jacht traci średnio 25% wartości. W kolejnych latach jego wartość spada o kolejne 2-5% na rok, aby po ok 8 latach użytkowania osiągnąć 50% wartości [ryc. 1] Najwięcej tracą jachty z bogatym wyposażeniem, ale znacznie łatwiej je sprzedać niż wersje standardową. O tym Jak jachty tracą na wartości, czyli kiedy tracisz najwięcej, a kiedy możesz zyskać, napisałem we wcześniejszym artykule o utracie wartości jachtu. Napisałem także o najważniejszych czynnikach, które pozwalają na ograniczenie utraty wartości. Podsumowując: czywiście, że się nie opłaca – ale uważam, że warto! Warto spełniać marzenia.

To zależy… spadek wartości jachtów regatowych

jacht regatowy
Fot. 2 Jacht regatowy klasy Snipe startujący podczas Lotos Nord Cup w Gdańsku 2019r.

W powyższych rozważaniach należy przyjąć, że dotyczy to ogólnego trendu na rynku jachtów używanych. Podane wartości wynikają ze średniej statystycznej odnotowanych w ostatnich latach transakcji. Przy każdym zakupie w grę mogą wchodzić indywidualne cechy lub predyspozycje jednostki. Dzieje się tak np. w jachtach regatowych gdzie aktualny stan jachtu i osiągany wynik sportowy może być znacznie ważniejszą cechą dla kupującego niż rok produkcji. Dzieje się tak w klasie SNIPE w której wybitne łódki marki Person, 10-letnie osiągają na rynku ceny zbliżone do nowych egzemplarzy. Z kolei w klasie 470, 10-letnia łódka jest tak wyeksploatowana, że nie nadaje się do rywalizacji na poziomie olimpijskim.

Spadek wartośc ze względu na pierwszą szkodę

Zgodnie z wytycznymi KNF: Zakład ubezpieczeń powinien, przy ustalaniu wysokości świadczenia z umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, uwzględniać utratę wartości handlowej pojazdu, w przypadkach, w których utrata taka nastąpiła. Jeżeli jest to pierwsza szkoda na jachcie to utrata wartości handlowej wynosi 2-5%

 

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Walka z ubezpieczycielem, tylko dla najbogatszych?
Zaniżone odszkodowanie jachtu.
Szkoda w Jachcie. Niezależny rzeczoznawca pomoże w walce z Ubezpieczycielem.
Nie daj się oskubać! Problemy z rzetelną wyceną szkody jachtu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń