Ekspertyza powypadkowa jachtu jest wykonywana w sytuacji, kiedy zachodzi potrzeba udokumentowania powstałej szkody.
Taka ekspertyza powypadkowa jachtu jest niezbędna np. przy rozliczeniu szkody zgłoszonej z OC sprawcy lub Jacht casco. Dokument ten jest niezwykle ważny i może przesądzić o wypłacie odszkodowania. Należy, zatem wiedzieć jak przygotować się do inspekcji rzeczoznawcy aby mieć pewność, że nic mu nie umknęło.
Ekspertyza powypadkowa jachtu – dokumenty
Każdy rzeczoznawca rozpoczyna swoją pracę od sprawdzenia dokumentacji. Jako właściciel jachtu na pewno posiadasz dokumenty rejestracyjne, certyfikat jachtu, fakturę zakupu i inne dokumenty, w zależności od jednostki. Dobry rzeczoznawca zawsze sprawdza zgodność numeru CIN/HIN, numerów rejestracyjnych i numeru silnika. Kadłub i silnik to najdroższe elementy na jachcie, dlatego każdy jest oznaczany indywidualnym numerem. Kadłub ma swój numer wytłoczony na rufie w pobliżu prawej burty oraz w miejscu znanym tylko producentowi. Bardzo pomocna może okazać się lista wyposażenia jachtu, jeśli taką posiadasz, oraz potwierdzenia wykonanych w terminie inspekcji jachtowych (np. dla jachtów używanych komercyjnie, lub morskich).
Miejsce szkody
W kolejnym kroku, wykonaj oględziny jachtu. To niezwykle ważne, abyś dokładnie obejrzał jacht i miejsce szkody jeszcze przed przyjazdem rzeczoznawcy. Najlepiej wypisz sobie na kartce wszystkie rzeczy, które mają związek ze szkodą i pokaż je rzeczoznawcy. Podczas wykonywania oceny szkody upewnij się, że rzeczoznawca widział i zapisał wszystkie uszkodzone elementy. Weź pod uwagę, że on może czegoś nie zauważyć, a przecież w Twoim interesie jest żeby wycena była rzetelnie wykonana.
Dokumentacja szkody
Poza szczegółowym opisem, rzeczoznawca ocenia także opis sytuacji, czy jest pokrewny z powstałą szkodą. Wykonuje dokumentację fotograficzną, aby w swojej ekspertyzie dokładnie opisać przebieg zdarzenia oraz skutki. Jednym z punktów ekspertyzy jest wykonanie kalkulacji szkody. Jeśli masz dostęp do części zamiennych lub wiesz gdzie kupić uszkodzone elementy oprzyrządowania jachtu możesz o tym powiedzieć rzeczoznawcy. To znacznie ułatwi mu sprawę, a ty będziesz miał pewność, że nie popełni błędu.
Szczegółowa kalkulacja naprawy powinna uwzględniać materiały, roboczo-godzinę pracy (przy uwzględnieniu stawek rynkowych), oraz opis czynności wykonywanych podczas naprawy. Każdy kosztorys wykonuje w sposób umożliwiający jego weryfikację przez obydwie strony.
Kto może wykonać ekspertyzę powypadkową jachtu?
Ekspertyza powypadkowa jachtu, może być wykonana przez rzeczoznawcę posiadającego odpowiednie kwalifikacje do wyceny jachtów. Nie może to być rzeczoznawca samochodowy czy majątkowy, ponieważ są to kompletnie różne specyfikacje. Dobry rzeczoznawca potrafi określić swój zakres kompetencji, choć zdarzają się i tacy, co podpisują wszystko. Warto zapytać czy dany rzeczoznawca wykonywał już taka wycenę. Zakres moich kompetencji możesz sprawdzić w zakładce rzeczoznawca oraz zakres działań.
Niezależny rzeczoznawca
Są na rynku niezależni rzeczoznawcy, którzy obiektywnie podchodzą do każdej sprawy. Zdarza się, że rzeczoznawca przysłany przez ubezpieczyciela nie ma kompetencji lub znacząco zaniży wartość odszkodowania. W takim wypadku możesz skontaktować się ze mną. Szybko zweryfikuje zasadność wyliczeń które otrzymałeś i powiem Ci jak poprowadzić tą sprawę dalej.