Odszkodowanie z ubezpieczenia firmy

odszkodowanie z ubezpieczenia firmy

Jak skutecznie uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia firmy?

Zgłoszenie szkody i rozliczenie z towarzystwem ubezpieczeniowym to tylko z pozoru prosta sprawa. Najczęściej problemy wynikają podczas szacowania rozmiarów i wartości szkody. Jeżeli polegasz jedynie na kalkulacjach przedstawionych przez towarzystwo ubezpieczeniowe to może się okazać że odszkodowanie jest niedoszacowane kilkukrotnie. Co zatem powinieneś wiedzieć aby uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia firmy?

Wiedza na temat zakresu ochrony ubezpieczeniowej

Towarzystwa prześcigają się w zachwalaniu swoich produktów ubezpieczeniowych. Polisy wyglądają  bardzo obiecująco do czasu kiedy rzeczywiście dojdzie do szkody. Ubezpieczenia nie są sobie równe, i każde towarzystwo ma odrębne zapisy w ramach OC, AC, i NW. Zwłaszcza jeśli chodzi o specjalistyczne urządzenia produkcyjne. Naprawdę warto a nawet trzeba przeczytać ogólne warunki ubezpieczeniowe ponieważ płacąc składkę powinieneś wiedzieć od jakich zdarzeń jesteś ubezpieczony, i jakie są wyłączenia.

Rzeczywisty stan maszyn i urządzeń

Niesłychanie ważnym aspektem jest odpowiednie udokumentowanie stanu i wartości maszyn przed przystąpieniem do ubezpieczenia. Ubezpieczyciel przyjmuje podane dane do ubezpieczenia jako wartość prawidłową, ale weryfikuje ją tylko w przypadku szkody. PO weryfikacji przyjmuje taką która mu bardziej pasuje. Jeżeli nie doszacowałeś wartości urządzeń lub po ich zakupie wykonałeś modernizacje to musisz liczyć się z tym że ubezpieczyciel stwierdzi że składka była opłacona od podanej wartości w dniu podpisania polisy i wypłaci odszkodowanie do wartości polisy.

Jeżeli wartość maszyny będzie rynkowo niższa niż podałeś przy kalkulacji. To Ubezpieczyciel wyliczy odszkodowanie tylko do wartości rynkowej urządzeń a nie do wartości polisy. W obydwu przypadkach TU ma racje. To po twojej stronie jest udowodnienie rzeczywistej wartości maszyn.

Odpowiednio przygotowana dokumentacja szkody

W sytuacji kiedy dojdzie do szkody, powinieneś wykonać dokumentacje zdjęciową, sporządzić opis okoliczności zdarzenia oraz notatkę z zakresu widocznych uszkodzeń i niezwłocznie zabezpieczyć przedmiot ubezpieczenia aby nie doszło do dalszych uszkodzeń.

Przygotowanie na tym etapie odpowiedniej dokumentacji będzie kluczowe w sytuacji spornej z ubezpieczycielem. Dobrze jest poprosić naocznych  świadków o potwierdzenie zakresu i okoliczności szkody.

Udowodnij, wartość roszczenia

Udowodnienie rozmiaru szkody i wartości roszczenia jest po szkodzie poszkodowanego. Jeżeli poszkodowany nie potrafi oszacować szkody zasadnym jest skorzystanie z usług rzeczoznawcy który zabezpieczy / uzupełni dokumentacje oraz wystawi swoją opinię czy kalkulacje w sprawie. Ja posiadam odpowiednią wiedzę i doświadczenie do opiniowanie w sprawie maszyn i urządzeń  w przemyśle drzewnym oraz maszynami do obróbki materiałów kompozytowych. Można  także posiłkować się także wycenami producentów urządzeń oraz firm zajmujących się profesjonalnie ich naprawą.

Jeśli masz problem z uzyskaniem należnego odszkodowania, skontaktuj się z rzeczoznawcą.  U mnie konsultacja jest bezpłatna, a koszty opinii czy wyceny szkody zwróci tobie Towarzystwo Ubezpieczeniowe.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Wycena maszyn stolarskich

Ocena stanu technicznego maszyn

Wycena maszyn używanych

Wycena linii produkcyjnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń