Wycena linii produkcyjnej

Wycena linii produkcyjnej

 

      W dobie nowoczesnych rozwiązań i automatyzacji produkcji coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykluczenie człowieka z procesu produkcyjnego. O ile jest to możliwe, wszelkie statystyki wskazują jednoznacznie, że przy prostych pracach manualnych człowiek jest po prostu za drogi. Tematy wyceny linii produkcyjnej pojawią się coraz częściej, a jest to następstwem łączenia pojedynczych maszyn w ciągi technologiczne. Takie rozwiązania nie tylko przyspieszają produkcję ale także znacznie ograniczają koszty wytworzenia produktu.

fot.1 Automatyczne podawanie elementów do okleiniarki

     Każdego roku producenci maszyn prześcigają się w innowacyjnych pomysłach zasypując nas nowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi czy zmianami w oprogramowaniu. Wszystko to dąży do cyfryzacji procesów i o ile to możliwe tworzenie linii produkcyjnych do produkcji nowych produktów. Czy w tej sytuacji człowiek nie będzie już potrzebny?

       Bez obaw! Żadna maszyna a tym bardziej linia produkcyjna nie może pracować bez nadzoru czy obsługi. Owszem znacząca część personelu zostanie zredukowana ponieważ do obsługi zaawansowanych rozwiązań technologicznych potrzebny jest wykwalifikowany personel. W zależności od branży redukcja personelu waha się w granicach 20-75%.

 

     Ilość pozytywnych zmian jakie zachodzą z punktu widzenia przedsiębiorcy jest ogroma: skrócenie czasu produkcji, większa wydajność, większa przewidywalność produkcji, obniżenie kosztów jednostkowych produkcji to wszystko wpływa na ZYSK! Niestety zawsze jest ta druga strona medalu. Linia produkcyjna jest zorientowana na produkcję danego typu. Jakakolwiek zmiana czy modyfikacja pociąga za sobą spore koszty. Wycofanie produktu ze sprzedaży wiąże się z przebudową całej linii lub zamknięciem produkcji z uwagi na brak możliwości przystosowania maszyn starego typu do wymagań nowego projektu.

I tu pojawia się rzeczoznawca którego zadaniem jest wycenić to co da się jeszcze sprzedać!

początek linii produkcyjnej
fot.2 Początek linii do laminowania płyt

Wycenę linii produkcyjnej należy zacząć od:

 1. Identyfikacja przedmiotu wyceny

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: do czego służy dana linia produkcyjna? W jaki sposób można ją wykorzystać? To bardzo ważne żeby mieć spore doświadczenie w branży której dotyczy wycena. Bardzo rzadko zdarza się żeby istniała możliwość sprzedaży kompletnej linii produkcyjnej. Z reguły, jeśli ktoś decyduje się na zamknięcie produkcji to znaczy, że wyczerpał już możliwości rynkowe produktu który tworzył…

 

 1. Podział linii na jednostki technologiczne

Gdy już oswoisz się z myślą, że dokładnie tej linii technologicznej nie da się sprzedać w całości, podziel ją na konkretne części: Strefa załadunku, transportery, maszyny, miejsca buforowe, strefę pakowania, wysyłki itp. Każda z tych części przedstawia jakąś wartość i można ją wykorzystać włączając ją jako jednostkę do innej linii. W związku z tym do każdej części możesz podejść indywidualnie dokładnie tak samo jak do pojedynczej maszyny. Upss… to nadal nie jest takie proste.

 

 1. Określenie zakresu prac

Zanim zabierzesz się za wybranie metody wyceny, musisz określić w jakim celu wykonujesz swoją pracę i co finalnie masz wykazać. Powodów wyceny może być mnóstwo: Na potrzeby leasingu, zabezpieczenia kredytu, szybkiej sprzedaży, zabezpieczenia komorniczego, przetargu i wiele innych. Każda z wycen ma inną charakterystykę i rządzi się innymi zasadami, dlatego już na wstępie musisz określić jaką wartość masz wykazać: wartość rynkowa, wartość rynkowa przy kontynuacji działania, wartość rynkowa dla alternatywnego zastosowania, wartość rynkowa dla wymuszonej sprzedaży, wartość rynkowa przy sprzedaży zorganizowanej całości gospodarczej, wartość rynkowa przy sprzedaży maszyny na zlecenie, wartość odtworzeniowa, wartość odtworzeniowa w warunkach rynkowych (quasi rynkowa), wartość likwidacyjna, wartość godziwa.
 1. Wycena maszyn

Maszyny i urządzenia wycenia się zgodnie z obowiązującymi standardami i normami ( o których wspominałem w poprzednich artykułach). Czasami okoliczności wyceny mnogą wymagać oszacowania więcej niż jednego rodzaju wartości w obrębie jednego zlecenia. Maszyny i urządzenia wyceniane są według podstawy odpowiedniej do okoliczności, a podstawa ta musi być odpowiednio zdefiniowana w wycenie. W wycenie musi być jasno określone, czy linia produkcyjna,  w tym maszyny i urządzenia zostały wycenione w miejscu położenia czy tez na podstawie z innych danych. Wycena powinna także zawierać koszty uruchomienia.
fragment linii produkcyjnej
fot. 3 Fragment linii do produkcji okien
Przy ocenie stanu technicznego należy szczególnie zwrócić uwagę na stopień zużycia i wyczerpanie potencjału eksploatacyjnego. Wyczerpanie potencjału może być spowodowane zużyciem technicznym, funkcjonalnym lub ekonomicznym. Miary zużycia  obiektu mechanicznego są dostępne w tabelach które podlinkowałem w tym zdaniu. Są tam także dostępne algorytmy i wyjaśnienia które przygotował Dr hab. inż. Jerzy Napiórkowski prof. nadzw. którego bardzo szanuje.
 1. Wnioski

Jedyne czego Ci teraz brakuje, to podsumowanie twojej pracy i napisanie wniosków. Do tego przyda się spory bagaż doświadczeń i znajomość branży w której się poruszasz. Sam musisz zdecydować czy twoje doświadczenie jest na tyle duże że jesteś w stanie podjąć się każdego projektu. Pełniąc funkcję rzeczoznawcy jesteś osobą pełniącą funkcję zaufania publicznego. Sam wiesz najlepiej w czym czujesz się dobry.

Jeśli masz wątpliwości, nie wahaj się zapytać. Jak powiedział John Flanagan: „Kto pyta nie błądzi!”

 

rzeczoznawca

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Wycena maszyn stolarskich.
Potwierdzenie wdrożenia innowacyjności.
Centrum obróbcze pełne innowacji.
Wycena maszyn.

2 thoughts on “Wycena linii produkcyjnej

 1. Thomas says:

  For the needs of leasing, loan collateral, quick sale, debt collateral, tender and lots of more. Each valuation has different characteristics and is governed by different rules, so at the outset you would like to specify what value you’ve got to demonstrate: market price , market price on continuing operation, market price for alternative use, market price for sheriff’s sale , market price for the sale of an organized whole business.

  Regards,
  https://essayservices.org/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń