Koszty remontu jachtu na Majorce

Co to za pomysł? Kto robi remont jachtu na środku morza śródziemnego?

Majorka to wyspa należąca do Hiszpanii która leży na środku morza Śródziemnego. To doskonały obszar do turystyki i żeglowania. Po pierwsze sezon trwa tutaj cały rok. Po drugie z racji swojej specyfiki i lokalizacji jest to miejsce turystyczne i baza dla żaglarzy.

Na Palma de Mallorca świat żeglarski tętni życiem. Co trzeci mieszaniec wyspy jest związany z branżą żeglarską lub prowadzi dla niejusługi. Na wyspie jest bogata infrastruktura dedykowana dla żeglarzy i co ważne dostosowana do jachtów o dużych rozmiarach.

Planowanie remontu jachtu

Właściciele jachtów powyżej 100 ft muszą z dużym wyprzedzeniem planować remonty jachtów. Ilość miejsc dla tak dużych jednostek jest ograniczona. Na wyspie jest cała masa specjalistów z branży marine. Znajdziesz tu kompleksową ofertę ekspertów z dziedzin związanych z remontami jachtów. Nie jest to jednak tania zabawa.

Odpowiednio przygotowana infrastruktura po podstawa przy planowaniu remontu.

Koszty remontu jachtu na Majorce

Specjaliści z branży obróbki stali to koszt 80EUR/h ,nieco taniej cenią się elektrycy ok 68 EUR/h pracy, z kolei prostsze prace manualne nie wymagające specjalistycznego oprzyrządowania najczęściej wykonuje załoga lub najęci przez pośrednika pracownicy z wynagrodzeniem 15-30 EUR/h. Postój  jachtu w suchym doku 16000EUR/miesiąc. Koszt wynajęcia magazynu 1000-2000EUR/miesiąc. W porównaniu do polskich realiów cyfry mogą robić wrażenie. Koszt stały prowadzenia remontu dla jachtu dł. 30m to ok 20 000 EUR miesięcznie za wynajęcie miejsca, opłaty za prąd, śmieci i magazyn. Niższych cen można się spodziewać w sezonie letnim od maja do sierpnia. Wtedy większość jachtów kończy remonty i wielu pracowników zostaje bez pracy.

Czy to jest dużo? To zależy…

Roczny budżet konieczny do utrzymania jachtu 114ft z załoga 6 osobową to ok 1 000 000 EUR. Przy takiej kwocie czas ma znaczenie. Jeśli do wykonania jest doraźna naprawa lub szybkie odświeżenie jachtu to skorzystanie z postoju na Majorce może mieć sens. To środek basenu morza śródziemnego a więc wszędzie jest blisko. Mały remont może się opłacać ponieważ w czasie remontu armator i tak musi ponosić koszty utrzymania załogi.

Przy większych naprawach czy remontach generalnych warto rozważyć podróż do Turcji lub do Polski. W Polsce zaplecze marine jest przygotowane do obsługi dużych statków a specjaliści nie ustępują doświadczeniem swoim kolegom z basenu morza śródziemnego. Podróż na może Bałtyckie przy dobrych wiatrach, to tylko 3 tygodnie, a korzyści finansowe znaczne.

Manager projektu

Podczas większych remontów warto rozważyć zatrudnienie firmy zewnętrznej która koordynuje prace różnych zespołów i nadzoruje koszty. Kapitan może dopilnować jakość wykonywanych prac ale nie jest w stanie zarządzać projektem. Zbyt duża ilość obowiązków ciążących na Kapitanie najczęściej kończy się opóźnieniami które w przypadku Majorki słono kosztują.

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Odszkodowanie z ubezpieczenia jachtu

Nieniszcząca metoda badania kompozytów

Ekspertyza powypadkowa jachtu

Profesjonalna wycena szkody 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń