Automatyzacja w produkcji okien

Automatyzacja w produkcji okien

Polska jest obecnie liderem rynku europejskiego w produkcji okien. W 2021r udział eksportu okien polskich producentów wyniósł 29% w skali wszystkich producentów z Europy. Polska to także zaraz po Chinach, największy eksporter aluminiowych okien i drzwi z udziałem 9,2% w skali globalnej. Największym unijnym nabywcą są Niemcy, które w 2021 r. kupiły 35 proc. okien i drzwi z tworzyw sztucznych, ponad 25 proc. drzwi i okien z drewna i aluminium.

Udział sprzedaży okien pod indywidualne zamówienie z roku na rok jest coraz większy. Klienci są skłoni zapłacić więcej za nietypowe rozwiązania i realizacje własnych pomysłów. Nominalne wartość eksportu w PLN stale rośnie choć w ostatnim okresie duży udział wzrostu stanowią podwyżki cen związane z inflacją.

Jeżeli chcemy utrzymać tą tendencje wzrostową i pozycje na rynku  warto zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania i automatyzacje jakie oferują producenci maszyn. Choć na rynku jest wielu producentów maszyn do warto zwrócić uwagę na firmę Holzher która oferuje nietypowe i bardzo indywidualne rozwiązania, właśnie do produkcji okien i drzwi z drewna.

Podczas pokazów maszyn w siedzibie firmy w Nurtingen na które zostałem zaproszony w marcu 2023r duże wrażenie zrobiła na mnie mnogość ssawek, chwytaków, szablonów i oprzyrządowania służąca do wykonywania nietypowych profili okiennych. W produkcji okien z drewna wśród liderów wydajności z pewnością jest firma Wainig która z roku na rok prezentuje rozwiązania pozwalające na uzyskanie coraz większej wydajności. Przeglądając strony różnych producentów maszyn widać ze obecnym trendem jest automatyzacja i wykorzystanie w produkcji robotów . Niewątpliwie cieszy, że polscy producenci tj. Wegoma, Fimtec także pracują nad nowymi technologiami oraz automatyzacją nie ustępując zachodniej konkurencji.

Nadchodzą trudne czasy

Przed branżą produkcji stolarki otworowej trudne czasy. Wysokie stopy procentowe oraz zmiana warunków rynkowych skutecznie osłabiła popyt na nowe mieszkania. Ta sytuacja odbije się na branży i na wynikach sprzedażowych w najbliższym czasie. Jak głęboki będzie kryzys na runku mieszkaniowym, czy to dobry czas na inwestycje i czy zakup automatyzacji pozwoli na uzyskanie lepszych wyników w obecnym otoczeniu rynkowym?

Patrząc na wysokie koszty energii, wzrastające wynagrodzenia pracowników i stale zmieniające się ceny materiałów automatyzacja w produkcji okien może okazać się dobrym rozwiązaniem na utrzymanie stabilności firm w obecnych czasach.

Dotacje na zakup nowoczesnych rozwiązań

Przygotowuję opinie dotyczące innowacyjności wdrażanej technologii. Jeśli planujesz skorzystać z finansowania, Ścieżki Smart lub innego programu unijnego pomogę ci przygotować dokumentacje.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Biegły sądowy ds. maszyn
Wycena linii produkcyjnej
Wycena maszyn używanych
Ekspert ds. maszyn w przemyśle drzewnym 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń