Wycena jachtu. Czy rzeczoznawca jest w ogóle potrzebny?

Wycena jachtu

W Polsce jest zaledwie kilka instytucji zajmujących się profesjonalnie wycena jachtu. Rzeczoznawców i specjalistów, którzy maja pojęcie na temat budowy i eksploatacji jednostek pływających można policzyć na palcach. Kiedy zatem korzystamy z usług rzeczoznawcy, i do czego takie usługi mogą się nam przydać?

Rzeczoznawca to osoba posiadająca najwyższe kwalifikacje zawodowe w danej dziedzinie. Osiągnięcie tak wysokiego poziomu specjalizacji wiąże się ogromnym doświadczeniem zbieranym latami, oraz tysiącami wypływanych godzin w przypadku rzeczoznawcy ds. żeglarstwa. Nic dziwnego, że osób o tak wysokich kwalifikacjach które potrafią wykonać wycenę jachtu jest niewiele. Oprócz teoretycznej wiedzy potrzebne są praktyczne umiejętności oraz specyficzne doświadczenia. Zdobyć je w Polsce nie jest łatwo, dlatego wielu rzeczoznawców zdobywa praktykę poza granicami, co sprawia że tylko nieliczni kwalifikują się do grona specjalistów. Tak naprawdę to osoby, które łączą swoją prace z pasją. Przez kilka lat pracowałem w Polskiej  Stoczni Fram w ostatnie lata spędziłem w STP na Majorce gdzie miałem dostęp do szerokiego grona fachowców i niezliczonej ilości super jachtów. To właśnie na środku morza śródziemnego nazbierałem najwięcej doświadczeń.

Rzeczoznawca – wycena jachtu

Obecność rzeczoznawców na polskim rynku jest szalenie istotna. Ich role docenia się dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy: z ubezpieczeniem jachtu, zaniżonym odszkodowaniem, oceną wartości na potrzeby kredytu, leasingu itp… Rzeczoznawca ds. żeglarstwa będzie pomocny nie tylko przy wycenie jachtu do zakupu lub sprzedaży,  ale także, przy ocenie stanu technicznego, określeniu zakresu szkody. Może także zwrócić uwagę na nieprawidłowe zabiegi konserwacyjne, nadzorować remont, przebudowę czy zwrócić uwagę na zły sposób zimowania o czym możesz przeczytać w tym artykule.

Wycena jachtu do zakupu lub sprzedaży

Niezależnie od tego po której stronie jesteś, najważniejszym elementem transakcji jest uczciwa cena. Pamiętaj, że każda ze stron po wykonaniu transakcji musi czuć się wygrana. To gwarancja sukcesu i dobrego samopoczucia. Aby wyjść z dobrej pozycji negocjacyjnej szalenie ważna jest obiektywna wycena wartości jachtu. Powszechnie wiadome jest, że dla sprzedającego zawsze wartość jachtu zdaje się być znacznie wyższa niż rynkowa, ponieważ związał się z nim emocjonalnie. Pozatym każdy sprzedający chce uzyskać jak najwyższą cenę. Będziesz w wyjątkowo komfortowej sytuacji jeżeli twój rzeczoznawca posiada mocne umiejętności negocjacyjne i będzie twoim wsparciem podczas transakcji.

Określenie zakresu szkody i ocena stanu technicznego

Kolizje wodne są bardzo powszechne. Każdemu z nas zdarzyło się za szybko dopłynąć do pomostu, oprzeć się jachtem o keje czy o sąsiadującą jednostkę. Kolizje wodne które doprowadzają do uszkodzenia poszycia jachtu są z kolei szalenie rzadkie. Wynika to z faktu solidnej budowy kadłuba i jego kształtu który ze względu na opływową linię kieruje siłę uderzenia zawsze wzdłuż kadłuba.  Zdarza się niestety, że do kolizji dochodzi pod kątem zbliżonym do 90’ a wtedy uszkodzenia są bardzo poważne. Ważna jest rzetelna ocena szkody. Firmy ubezpieczeniowe nie dysponują fachowcami z dziedziny żeglarstwa. Chcąc ograniczyć koszty likwidacji, przysyłają do poszkodowanego rzeczoznawcę samochodowego który nie ma zielonego pojęcia o branże żeglarskiej więc proponuje rozliczenie na podstawie kosztorysu naprawy który musisz zorganizować we własnym zakresie. Dlatego od kilku lat prowadzę szkolenia dla likwidatorów szkód, aby zwiększyć ich wiedzę na temat specyfiki branży żeglarskiej. Po takim szkoleniu likwidator nie staje się rzeczoznawcą  ale potrafi dobrze przygotować dokumenty do likwidacji szkody.

Sprzedaż roszczenia

Nie bez powodu w Internecie można znaleźć całą masę firm zajmujących się odkupywaniem szkód. Fachowiec który ma pojęcie o tym jak zabrać się do sprawy może uzyskać odszkodowanie kilkukrotnie większe niż „statystyczny Kowalski”. Warto zatem jeszcze przed zgłoszeniem szkody skontaktować się z rzeczoznawcą ds. żeglarstwa i wypytać jakie dokumenty przygotować aby nie narazić się na przewlekłe prowadzenie sprawy w ubezpieczalni, która ma zawsze 30 dni na odpowiedź… Więcej na temat jak przygotować się do zgłoszenia szkody znajdziesz tu… Ocena stanu technicznego przyda Ci się przed zakupem. Nie chcesz przecież wydać oszczędności na remonty.

Wycena jachtu

Profesjonalny rzeczoznawca, posiadający wiedzę teoretyczną i praktyczną, jest kluczowy przy ocenie wartości jachtu, zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Usługi rzeczoznawcy są niezbędne, np. przy zakupe jachtu, ubezpieczeniach, odszkodowaniach, czy ocenie stanu technicznego. Podsumowując, korzystanie z usług rzeczoznawcy może przynieść korzyści obu stronom transakcji, zapewniając uczciwą wycenę i wsparcie w negocjacjach.

 

wycen jachtu

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Szkoda w Jachcie. Niezależny rzeczoznawca pomoże w walce z Ubezpieczycielem.
Nie daj się oskubać! Problemy z rzetelną wyceną szkody jachtu.
Żeglowanie pod wpływem alkoholu. 
10 najczęstszych trików ubezpieczycieli

 

Krzysztof Kluza Zadzwoń