Kiedy kupić jacht?

 

Ceny na rynku kształtują się różnie w ciągu roku. Czy zastanawiałeś się nad tym kiedy kupić jacht? Jeśli masz odpowiednią ilość czasu na podjęcie decyzji, to wykorzystaj dobry moment i zaoszczędź dodatkowe kilka procent %

Na wstępnie muszę zaznaczyć że poniższe spostrzeżenia dotyczą rynku wtórnego tzn. jachtów używanych. Zakup nowej jednostki to bajka w której panują inne zasady, ale o tym przeczytasz w innym artykule.

Dobry termin na zakup jachtu

Zamknij oczy i wyobraź sobie scenę zakupu twojego wymarzonego jachtu.  Nie będzie to dla Ciebie zaskoczeniem jeśli powiem, że jest piękny słoneczny letni dzień,  wieje delikatny ciepły wiatr a ty przyglądasz się wyszukiwanej od dawna wypolerowanej jednostce stojąc na pomoście mariny? Prawdopodobnie jest to najładniejszy jacht w tej marinie…

Tak podpowiada ci podświadomość, i wpuszcza Cię w maliny. Środek sezonu to najgorszy okres na negocjacje zakupowe jachtu. Oczywiście aura sprzyja i dlatego zainteresowanie jest wyższe i ceny też.

Zapomnij o sezonie żeglarskim! Szukaj jachtu latem ale zakupy rozpocznij na jesień. Po sezonie nastaje moment w którym każdy armator wie że musi zabrać się do roboty. Przygotować jacht i miejsce do zimowania, ściągnąć maszt, zabezpieczyć takielunek, zaplanować wyjęcie z wody, mycie, transport, serwis silnika… Często to robota na cały weekend i plan pracy na zimę. Dodatkowo dochodzą koszty postoju pod chmurką lub hangaru a na wiosnę znowu robota żeby doprowadzić jacht do stanu używalności.

I to jest doskonały moment na negocjacje zakupu. Po pierwsze na koniec sezonu zainteresowanie zakupem jachtu spada. Po drugie zabierasz z barków sprzedającego część roboty więc będzie skłonny do obniżenia ceny. Dla Ciebie to żaden problem ponieważ masz całą zimę żeby przygotować jacht dokładnie tak jak ty to zaplanowałeś, i będziesz gotowy do zejścia na wodę już w pierwsze dni. Brzmi super? Rozglądaj się latem i finalizuj na koniec sezonu.

Wraz z powrotem lata, ruch w biznesie się zwiększa. Armatorzy znowu muszą poświęcić trochę czasu żeby doprowadzić stan jachtu po zimie i doprowadzić go do atrakcyjnego wyglądu. Przed nimi sporo pracy, wydatki ale także perspektywa całego sezonu. Zapomnij o negocjacji ceny. Na wiosnę możesz spodziewać się że ceny będą wyższe niż przed rokiem.

Ile możesz zaoszczędzić?

Kupując jacht po sezonie armator zdaje sobie sprawę, że czeka go wiele kosztów które nie podniosą wartości jachtu: dźwig, serwis silnika, hangar, czyszczenie… Dlatego transakcje zawierane po sezonie pozwalają zaoszczędzić 5-10% procent wartości jednostki. Wszystko zależy od wartości i wielkości jachtu.

Przy zakupie jachtu warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy lub zaufanego eksperta który bez emocji obiektywnie spojrzy na wartość dokonywanej  transakcji. Ekspert pomoże ci ocenić stan techniczny jachtu i wartość jednostki, ale towarzystwo kolegi czy osoby niezwiązanej z zakupem także jest pomocna.

Aby mieć pewność co do stanu technicznego jachtu możesz skorzystać z różnego rodzaju badań. Najbardziej dokładną i nieniszczącą metodą badania laminatów jest metoda aktywnej termowizji.

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Badanie kadłuba jachtu
Wycena jachtu u profesjonalisty
Spadek wartości jachtu
Negocjacje podczas zakupu jachtu 

 

 

 

5 thoughts on “Kiedy kupić jacht?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń