Międzynarodowa Klasa Regatowa SNIPE (Słonka)

Słonka – jacht regatowy klasy Słonka

Słonka to międzynarodowa klasa w której każdego roku ściga się kilka tysięcy żeglarzy. W Polsce flota ma  ponad 30 jachtów z których ok 20 jest aktywnych i startują systematycznie w zawodach. Klasa SNIPE jest bardzo techniczna i niewymagająca fizycznie. Kalendarz regat międzynarodowych jest bardzo bogaty. Najwięcej żeglarzy ściga się we Włoszech i Hiszpani. W tej klasie startuje wielu znanych żeglarzy w tym olimpijczyków. Więcej na temat klasy przeczytasz na międzynarodowej stronie https://www.snipe.org/

Co to jest klasa SNIPE?

SNIPE, znana w Polsce jako Słonka, to międzynarodowa klasa regatowa, która cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Jest to dwuosobowa, mieczowa łódź żaglowa, zaprojektowana w 1931 roku przez amerykańskiego architekta Williama F. Crosby’ego. Klasa SNIPE jest znana z prostoty konstrukcji i równych szans w rywalizacji, co czyni ją atrakcyjną zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Kto pływa na Słonkach?

Na łodziach klasy SNIPE pływają żeglarze w różnym wieku i o różnym poziomie doświadczenia. Klasa ta jest szczególnie popularna wśród rodzin i młodzieży, ale również zawodowcy i weterani żeglarscy cenią sobie tę klasę za jej taktyczne wyzwania i możliwość rywalizacji na wysokim poziomie.

Popularność SNIPE w Polsce i na świecie

W Polsce klasa SNIPE zyskuje na popularności. Obecnie aktywnie pływa około 20 jachtów tej klasy. Najlepsi polscy żeglarze ścigają się z czołówką świata i zajmują lokaty w pierwszej trzydziestce stawki. Najlepszym wynikiem polskich żeglarzy był występ Piotra Mańczaka i Krzysztofa Kluzy w mistrzostwach Europy we Francji w miejscowości  Hawr gdzie zajeli 17 miejsce. Żeglarze ścigający się na Słonkach w Polsce są zrzeszeni w klubach żeglarskich z jeziora Kierskiego oraz ze Środy Wielkopolskiej.

Na świecie klasa SNIPE jest jedną z najbardziej popularnych klas regatowych. Istnieje około 31 000 zarejestrowanych łodzi SNIPE w ponad 30 krajach, co czyni ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych i aktywnych klas żeglarskich na świecie.

Koszt jachtu klasy SNIPE

Najtańsze jednostki do ścigania w klasie SNIPE kosztują kilka tysięcy złotych. Cena nowego jachtu z kompletnym wyposażeniem to wydatek około 15 000 EUR netto.

Informacje o klasie SNIPE

Polskie Stowarzyszenie klasy SNIPE posiada swoją stronę internetową, na której można znaleźć szczegółowe informacje o klasie i wydarzeniach w Polsce: [snipe.com.pl](https://snipe.com.pl/). Informacje o regatach na całym świecie można znaleźć na stronie Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy SNIPE: [snipe.org](https://www.snipe.org/).

Klasa SNIPE (Słonka) to nie tylko łódź, ale również społeczność żeglarzy z całego świata, którzy cenią sobie rywalizację na równych zasadach, strategiczne regaty i przyjacielskie relacje budowane na wodzie. W Polsce, jak i na całym świecie, Słonka pozostaje symbolem dostępnej i ekscytującej żeglugi regatowej.

Przeczytaj także:

Sprzedam jacht Delphia 24OD 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń