Dobry rzeczoznawca jak znaleźć odpowiedniego specjalistę?

Dobry rzeczoznawca – jak wybrać dobrego rzeczoznawcę ?

wycena jachtów
mgr inż. Krzysztof Kluza rzeczoznawca,

Rzeczoznawca to osoba posiadająca, najwyższe kwalifikacje zawodowe w danej dziedzinie.  Tytuł rzeczoznawcy przyznawany na podstawie odpowiednich przepisów szczególnych, osobom o wysokich kwalifikacjach i odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w dziedzinie i specjalności zawodowej. Rolą eksperta jest wydanie obiektywnej i bezstronnej opinii w sprawie.  Jest to szczególnie trudna funkcja, ponieważ przesądza niekiedy o ważnych kwestiach finansowych w przypadku sporów. Dobry rzeczoznawca musi mieć kompetencje do wyceny badanego przedmiotu.

Profesjonalne podejście do pracy

Warto zwrócić uwagę na to, czy rzeczoznawca przygotował się do oglądania przedmiotu wyceny. Czy wie, w jakim celu przyjechał, co wycenia i czy ma kompetencje w danej dziedzinie? Zdarza się ze Towarzystwa ubezpieczeniowe z  braku wykwalifikowanej kadry wysyłają na wycenę np. jachtu rzeczoznawcę samochodowego którego maja na etacie. Taki rzeczoznawca nie ma pojęcia o tym jak podejść do tematu, więc kończy się na sprawdzeniu dokumentów, krótkiej rozmowie i wykonaniu dokumentacji fotograficznej. Po kilku dniach dowiadujemy się, że rozliczenie szkody nastąpi na podstawie kalkulacji z serwisu, który mamy przedstawić. Ważne jest to aby dokładnie obejrzał wyceniany przedmiot, sprawdził zgodność nr seryjnych z dokumentami, funkcjonowanie oprzyrządowania, instalacji elektrycznej, ocenił stan techniczny … Jego opinia często wystawiana jest na atak urzędników, instytucji czy innych osób występujących w sprawie. Warto zwrócić uwagę na to czy reaguje na zarzuty, czy odpisuje na nie i prowadzi aktywną korespondencje.

Termin wykonania wyceny

Terminowość wykonania zlecenia ma często kluczowe znaczenie. Przed wykonaniem zlecenia należy określić termin oraz gratyfikacje za zlecaną pracę ( jeżeli to my jesteśmy zleceniodawcami).  Dobry rzeczoznawca powinien sam określić warunki na etapie przyjmowania zlecenia. Każdy dobry rzeczoznawca powinien mieć na uwadze ogólnie pojęte dobro klienta. Moim zdaniem rzeczoznawca powinien wykonać wycenę bezzwłocznie po wykonanych oględzinach. Czas przygotowania dokumentacji zależy od wielkości projektu, ale w przypadku pojazdu czy maszyny nie powinien przekraczać pięciu dni.

Kiedy dochodzi do nieporozumienia…

Istnieje spora grupa osób, które mają błędną opinię o wartości swojej własności sugerując się wartością sentymentalną ( która nie podlega wycenie) lub chcą zmanipulować wyceniającego, aby szacował zgodnie z ich interesem. Najczęściej przejawia się to w zawyżonym mniemaniu o wartości swojej własności. Tacy ludzie często mogą być nieusatysfakcjonowani wynikiem wyceny. Emocjonalny stosunek do własnej ruchomości to jest coś, na co musi być odporny każdy dobry rzeczoznawca.

Czym kierują się zadowoleni klienci w ocenie dobrego rzeczoznawcy?

  • opinią znajomych – opinia znanych nam osób to największe narzędzie marketingu. Łatwiej zaufać osobie którą polecił nam znajomy niż szukać kogoś na własną rękę.
  • doświadczeniem  – miara doświadczenia jest oczywiście starz pracy, ale także tytuł zawodowy, odbyte kursy i szkolenia.
  • Profesjonalnie wykonanej stronie internetowej – wchodząc na dobrze zrobioną stronę internetową, z uporządkowanym, ładnym układem graficznym, odniosły wrażenie, że skoro strona jest wykonana w wysokiej jakości, to również zostaną obsłużeni w ten sam profesjonalny sposób. I nie pomylili się. Co prawda nie należy negatywnie oceniać tej grupy specjalistów, która nie ma strony internetowej,   a która  również świadczy usługi na wysokim poziomie. Dobry rzeczoznawca to może być równie dobrze osoba, którą ciężko znaleźć w internecie.

rzeczoznawca

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Kim jest członek SIMP i jakie są jego kompetencje?
Inspektor jachtowy, kiedy może Ci pomóc?
Kompetencje biegłego sądowego ds. żeglarstwa.
Negocjator w sprawie zakupu jachtu.

One thought on “Dobry rzeczoznawca jak znaleźć odpowiedniego specjalistę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń