Wycena maszyn

Wycena maszyn i urządzeń dla przemysłu drzewnego.

 

Wycena maszyn wykonywana jest dla klientów którzy potrzebują ustalenia wartości rynkowej przedmiotu. Wykonuje się ją na różne potrzeby. Głównie spotykane to wyceny na poczet kredytów, leasingów, sporządzania analiz finansowych oraz w trakcie przeprowadzania procesu upadłości firmy. Wycena maszyn regulowana jest polskim systemem prawnym. Występuje kilka rodzajów metod: porównawcza, dochodowa, mnożnikowa, odtworzeniowa…. Międzynarodowe Standardy Wyceny maszyn mówią, że “w przypadku wyceny do celów sprawozdawczości finansowej maszyny i urządzenia są wyceniane w taki sam sposób, jak inne aktywa przy zastosowaniu koncepcji wartości rynkowej i zamortyzowanego kosztu odtworzenia”. “W przypadku innego celu wyceny niż sprawozdawczość rynkowa, maszyny i urządzenia wyceniane są z zastosowaniem odpowiedniej podstawy wyceny. Przy czym jeżeli celem wyceny jest oszacowanie wartości nierynkowej, należy jasno ją odróżnić od wartości rynkowej”. “Maszyny i urządzenia występują w wielu różnych sytuacjach wymagających kompetentnej oceny użyteczności wycenianego składnika mienia i starannego przeanalizowania cech fizycznych, funkcjonalnych i ekonomicznych tego mienia.”(2)

Poprawna wycena maszyn i urządzeń musi posiadać porządek. Powinna zawierać możliwie jak najwięcej informacji o samym przedmiocie wyceny jak i analizę rynkową. Powinna posiadać uporządkowany ciąg działań analityczno-rachunkowy.

W pierwszej kolejności powinno się zidentyfikować urządzenie, które ma podlegać wycenie. Niezbędne potrzebne dane to m.in. stan formalno-prawny czyli właściciel, nazwę typ i model, przeznaczenie, rok produkcji, numery fabryczne, certyfikaty. Należy przeanalizować i opisać przeznaczenie, działanie i konstrukcję urządzenia, jaki zawiera wyposażenie oraz jakie jest jego stopień zużycia technicznego.

Czy urządzenie przechodziło w między czasie naprawę, z uwzględnieniem czasu i kosztów. Ważne są informacje o wszystkich częściach, przewidywanym czasie użytkowania, sposobie użytkowania, miejscu przechowywania, systematyczności serwisów maszyny.

Należy przeprowadzić najlepiej analizę rynku lokalnego aby ocenić wartość rynkową wycenianego urządzenia. Sprawdzony rynek to podstawa dla przeprowadzanej analizy pod kątem wyboru cech rynkowych, które następnie dadzą cenę rynkową maszyny. Jeśli rynek lokalny zawiera zbyt mało informacji należy rozszerzyć tą analizę na rynek krajowy bądź międzynarodowy. Informacje takie można zebrać między innymi ze stron internetowych, katalogów, literatury prasowej, przedstawicieli handlowych. Również rynek wtórny, jak leasingi, komisy, jest pomocny przy szacowaniu ceny.

Wycena maszyn musi zawierać kilka wartości. Są to wartości świadczące o jakości urządzenia i jego stanie. Podstawowa wartość to taka jaka jest możliwa cena do uzyskania podczas sprzedaży na rynku. Wartość rynkowa czyli najbardziej prawdopodobna cena przy danym stanie technicznym jaką może zapłacić nabywca (1). Należy jednak pamiętać o tym, że rzeczywista wartość rynkowa ustalona zostanie w procedurze sprzedaży przy zachowaniu odpowiedniego czasu, swobody sprzedaży i istnieniu zainteresowanych, niezależnych od siebie stron transakcji.

wycena maszyn do drewna

 

 

Poniżej wyjaśniono wybrane wartości rynkowe które stosuje się przy wycenie maszyn.

                Wartość rynkowa przy kontynuacji działania

rodzaj wartości rynkowej odnoszącej się do maszyn: zainstalowanych,  uruchomionych i użytkowanych nadal w tym samym miejscu. Wartość ta uwzględnia koszty zainstalowania i uruchomienia, które powinno się wyznaczyć z rzeczywiście poniesionych kosztów lub narzutem 15- 20% aktualnej wartości maszyn.

                Wartość rynkowa dla alternatywnego zastosowania

– jest rodzajem wartości rynkowej lecz wyznaczonej przy założeniu, że nabywca poniesie koszty związane z przeniesieniem maszyny na nowe miejsce użytkowania lub poniesie koszty modernizacji obiektu mechanicznego po zmianie przeznaczenia. Koszty demontażu przyjmuje się równe 5-10% aktualnej wartości maszyny.

                Wartość rynkowa dla wymuszonej sprzedaży

– zostaje określona jako wartość upłynnienia przy uwzględnieniu, że istnieją ograniczenia sprzedaży ze względu na limit czasowy lub występują inne ograniczenia sfinalizowania transakcji, które nie mogą być uznane za wystarczające lub rozsądne okresy marketingu lub wynegocjowania ceny sprzedaży:

Wws = (Wr – Kd) x a
gdzie: Wws – wartość rynkowa dla wymuszonej sprzedaży,
Wr – wartość rynkowa,
Kd – koszt demontażu,
a – współczynnik wymuszonej sprzedaży, przyjmuje się od
0,5 do 0,75 w zależności od sytuacji danej branży przemysłu na rynku.

                Wartość rynkowa przy sprzedaży zorganizowanej całości gospodarczej

– cena przewidywana, w przypadku sprzedaży zorganizowanej razem z nieruchomością. W przypadku likwidacji upadłego przedsiębiorstwa w wartości maszyn należy uwzględnić uwarunkowania odnoszące się do całej nieruchomości.

                Wartość rynkowa przy sprzedaży maszyny na zlecenie

–  cena przewidywana, w przypadku sprzedaży maszyny przez firmę wyspecjalizowaną. W wartości należy uwzględnić koszty związane z pośrednictwem w sprzedaży.

                Wartość odtworzeniowa

– ustalana w oparciu o koszt odtworzenia pomniejszony o utratę wartości wynikającej z zużycia technicznego i funkcjonalnego. Wyznacza się podejściem kosztowym.

                Wartość odtworzeniowa w warunkach rynkowych (quasi rynkowa)

–  ustalona w oparciu o koszt odtworzenia pomniejszony o utratę wartości wynikającą z zużycia technicznego, funkcjonalnego i środowiskowego. Wartość ta znajduje zastosowanie dla maszyn, których jest brak we wtórnym obrocie, a niezbędne jest wyznaczenie wartości najbliższej wartości rynkowej.

                Wartość likwidacyjna

– wyznaczana w przypadku dużego zużycia fizycznego, zużycia funkcjonalnego lub zużycia środowiskowego, które czynią nieopłacalnym wszelkie przedsięwzięcia modernizacyjno-naprawcze.

                Wartość godziwa

-kwota, za dany składnik aktywów w przypadku wymiany i uregulowanie zobowiązania na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy niepowiązanymi stronami

mgr inż. Krzysztof Kluza specjalizuje się w wycenie maszyn dla przemysłu drzewnego.
Jeśli masz pytania wyślij maila: krzysztof.kluza@gmail.com lub skontaktuj się telefonicznie +48 664986393

wycena maszyn produkcyjnych
Źródła:

 

  1. http://www2.wpia.uw.edu.pl/files//podyplomowe/rzeczoznawstwo/wycena_maszy_urzadzen_Napiorkowski.pdf
  2. https://pfsrm.pl/aktualnosci/item/14-standardy-do-pobrania
  3. Krajowe Standardy Wyceny (PKZW) z dnia 19 Września 2017r.

 

rzeczoznawca

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Wycena maszyn stolarskich.
Potwierdzenie wdrożenia innowacyjności.
Centrum obróbcze pełne innowacji.
Opinia o innowacyjności.

5 thoughts on “Wycena maszyn

  1. Aisha says:

    Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know
    a few of the images aren’t loading properly.
    I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve
    tried it in two different internet browsers and both show
    the same results.

    Also visit my web site – Hermine

  2. Lilla says:

    Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared
    to be on the internet the simplest thing to be aware of.
    I say to you, I definitely get irked while people
    think about worries that they just do not
    know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out
    the whole thing without having side effect , people could take
    a signal. Will likely be back to get more. Thanks

    Review my web blog … carvedilol bestellen in Monaco

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń