Specjalista ds. żeglarstwa – Krzysztof Kluza
Krzysztof Kluza – żeglarz, inżynier, ekspert techniczny, biegły sądowy i pasjonat wody – od lat konsekwentnie buduje swoją pozycję jako jeden z najbardziej kompetentnych specjalistów ds. żeglarstwa w Polsce. Jego bogate doświadczenie, wszechstronne wykształcenie oraz ponadprzeciętne zaangażowanie sprawiają, że dziś nie tylko doradza, ale również kształtuje kierunki rozwoju żeglarstwa w Polsce.
Od pasji do reprezentacji kraju
Przygoda Krzysztofa Kluzy z żeglarstwem rozpoczęła się już w dzieciństwie i szybko przerodziła się w profesjonalną ścieżkę sportową. W latach 2004–2011 był członkiem Żeglarskiej Kadry Narodowej, reprezentując Polskę w Mistrzostwach Świata i Europy. Startował na prestiżowych akwenach w Niemczech, Hiszpanii, Anglii, Francji i Włoszech, niejednokrotnie plasując się w czołówce najlepszych zawodników.
Na krajowym podwórku sięgał po tytuły Mistrza Polski w klasach Omega i Słonka (SNIPE), zdobywając łącznie 23 medale z Mistrzostw Polski i ponad 100 medali z regat żeglarskich śródlądowych.
Kapitan jachtowy z najwyższymi kwalifikacjami
Jako kapitan jachtowy, Krzysztof Kluza posiada najwyższe kwalifikacje zawodowe w dziedzinie żeglarstwa, potwierdzone licznymi certyfikatami, praktyką i działalnością ekspercką. Specjalizuje się w:
-
budowie i eksploatacji jednostek pływających śródlądowych,
-
żeglarstwie regatowym i turystycznym,
-
motorowodniactwie,
-
analizie kolizji wodnych,
-
bezpieczeństwie żeglugi,
-
materiałoznawstwie jednostek pływających,
-
wycenie jachtów i łodzi.
Ekspert uznany przez instytucje
Od 2017 roku wpisany na listę biegłych sądowych przy Sądzie Okręgowym w Zielonej Górze i Bydgoszczy. Jest również rzeczoznawcą SIMP (Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich) oraz inspektorem technicznym Polskiego Związku Żeglarskiego.
W 2021 roku został powołany przez PZŻ do Zespołu Technicznego ds. opracowania przepisów technicznych dla jachtów śródlądowych – jest współautorem obowiązujących od 2021 r. przepisów PZŻ, które regulują wymagania wobec jednostek pływających na wodach śródlądowych w Polsce.
Wiedza techniczna i doświadczenie branżowe
Z wykształcenia magister inżynier technologii drewna, Krzysztof Kluza łączy wiedzę techniczną z praktyką zdobywaną przez lata pracy w stoczniach i firmach produkcyjnych, m.in. Zakład szkutniczy Sailor, SUFMAR, Stocznia jachtowa Fram, Vox, Balma, Caps-Group, SCM-Group, Homag, Holzher.
Od 2019 roku prowadzi własną firmę konsultingową w Tarnowie Podgórnym, oferującą ekspertyzy, wyceny i doradztwo techniczne w zakresie jachtów i jednostek pływających. Nadzoruje budowy i remonty jachtów. Wraz z grupą zaprzyjaźnionych firm potrafi zaplanować i przeprowadzić kompeksowy remont jednostek. Ostatni wykonany projekt to jacht” Dragonfly” 115ft – STP Majorka.
Trener i mentor młodych żeglarzy
Poza działalnością ekspercką Krzysztof aktywnie szkoli kolejne pokolenia żeglarzy, przekazując swoją wiedzę i doświadczenie. Jako trener wychował m.in. Mistrza Świata w klasie Cadet z 2011 roku, stając się inspiracją dla młodych sportowców marzących o reprezentowaniu Polski na międzynarodowej scenie.
Publikacje i blog
Jest autorem i współautorem ponad 30 artykułów o tematyce technicznej i przemysłowej, publikowanych m.in. w „Kurierze Drzewnym”, „Gazecie Przemysłu Drzewnego” i magazynie „Meble”. Na swoim blogu krzysztofkluza.pl regularnie publikuje analizy dotyczące stanu technicznego jachtów, wycen oraz zużycia jednostek pływających – wspierając zarówno żeglarzy, jak i instytucje prawne w rozstrzyganiu sporów i podejmowaniu decyzji zakupowych.
Członek społeczności żeglarskiej i sportowej
Członek Polskiego Związku Żeglarskiego, Żeglarskiego Ludowego Klubu Sportowego oraz Klubu Motorowodnego. Prywatnie aktywny także jako zawodnik II ligi hokeja na lodzie w klubie „KHL” Poznań.
Krzysztof Kluza to rzadki przykład specjalisty, który z równą swobodą porusza się w świecie żeglarskich regat, jak i sal sądowych, projektów inżynierskich czy rozporządzeń technicznych. Łączy precyzję inżyniera, doświadczenie kapitana i zapał sportowca – a jego praca niezmiennie służy rozwojowi żeglarstwa w Polsce.
Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:
Krzysztof Kluza rzeczoznawca Simp
Inspektor jachtowy, kiedy może Ci pomóc?
Dobry rzeczoznawca, jak go znaleźć?
Biegły sądowy ds. żeglarstwa