Relacja z targów LIGNA 2023

Targi Ligna są jednym z największych i najważniejszych międzynarodowych wydarzeń branżowych w dziedzinie obróbki drewna. Organizowane są co dwa lata w Hanowerze, w Niemczech. Ligna gromadzi wiodących producentów, dostawców, projektantów i ekspertów z całego świata, którzy prezentują najnowsze technologie, maszyny, narzędzia i innowacje związane z przetwarzaniem drewna.

Targi Ligna 2023 oferują szeroką gamę produktów i rozwiązań, takich jak maszyny do obróbki drewna, narzędzia ręczne i elektryczne, systemy transportowe, technologie pomiarowe, oprogramowanie CAD/CAM, meble i wiele innych. Targi Ligna 2023 są również platformą dla wymiany wiedzy i doświadczeń. Organizowane są seminaria, prelekcje i warsztaty, które obejmują tematy związane z nowymi trendami, technologią, zrównoważonym zarządzaniem lasami, ochroną środowiska i innymi istotnymi kwestiami branżowymi.

Targi Ligna przyciągają tysiące odwiedzających, w tym przedstawicieli firm, inżynierów, projektantów, rzemieślników i decydentów z całego świata. Jest to doskonała okazja do nawiązania kontaktów biznesowych, zawarcia umów handlowych, poszerzenia wiedzy i zrozumienia najnowszych trendów w branży obróbki drewna. Tegoroczne wydarzenie jest niezwykle istotne dla branży drzewnej, ponieważ to pierwsze duże targi po okresie pandemii wirusa Covid 19.

Zaskakująca frekwencja na targach LIGNA 2023

Tegoroczne targi były pierwszą od czterech lat okazją do zaprezentowania nowości na rynku międzynarodowym. Pomimo, że piszę ten artykuł 17 maja 2023r czyli jeszcze w trakcie ich trwania, już mogę stwierdzić, że zostaną ogłoszone sukcesem. Ilość odwiedzających przez pierwsze trzy dni zaskoczyła wystawców. Na stoiskach czołowych producentów maszyn takich jak Homag, SCM, Wainig, Holzher, czy Felder momentami nie można było przejść korytarzem. Duże zainteresowanie klientów napawa optymizmem wystawców którzy w dobie trudnych warunków rynkowych borykają się ze znaczącym spadkiem sprzedaży. Duża ilość odwiedzjących nie przekłada się bezpośrednio na sprzedaż, ale napawa optymizmem w tych niepewnych czasach.

Automatyzacja produkcji

Znacząca większość producentów maszyn skupiła się na prezentacji produktów związanych z automatyzacją.  Systemy automatycznego za i rozładunku, systemy magazynowania płyty, zastosowanie robotów do za i rozładunku maszyn. Przedstawione rozwiązania zapierają dech w piersiach i są zachwycające. To na co ja zwracałem uwagę to obróbka płytowa czyli produkcja mebli z płyty wiórowej. Znalazłem po kilka propozycji automatyzacji dla każdej maszyny potrzebnej do produkcji mebli tzw. twardych. Piła panelowa z robotem, okleiniarka z systemem powrotu elementu. Systemy automatycznego za i rozładunku przystosowane do różnego typu maszyn. Komórki obróbcze w których znajdują się maszyny wpierane robotami. Maszyny zintegrowane z automatycznym magazynem i wiele innych nowych pomysłów. Z rozmów ze sprzedawcami wynika, że na tego typu rozwiązania zapytań jest coraz więcej.

Czy polscy przedsiębiorcy są gotowi na automatyzacje produkcji?

Rozwiązania wspomagające produkcje są bardzo kosztowne. Jak każde rozwiązanie mają swoje plusy i minusy. Minusem z pewnością jest okres zwrotu inwestycji ale wygląda na to, że zalet jest więcej. Roboty nie mają gorszych dni, nie biorą L4, pracują 24h/dobę są dokładne i przewidywalne.  Wygląda na to, że przed automatyzacją nie ma odwrotu a ich szerokie zastosowanie na naszym rynku to kwestia czasu.

Czy to koniec klasycznego stolarstwa?

Wygląda na to, że w przeciągu najbliższej dekady w naszej branży może pracować więcej informatyków niż stolarzy. Już teraz do obsługi maszyn potrzebne jest więcej wiedzy związanej z obsługa oprogramowania niż zdolności manualnych. Wierze, że klasyczne stolarstwo pozostanie ponieważ zawsze znajda się klienci gotowi zapłacić za wyjątkowość pracy maualnej. Konsumpcjonizm i oczekiwania klientów dotyczące ceny nie zmienią się. A segment tanich mebli kiepskiej jakości będzie się rozwijał zgodnie z trendami rynku.

Targi Ligna 2023 nie zawiodły mnie, a wystawcy pokazali rozwiązania przewyższające moje oczekiwania. Targi są doskonałą okazją do obserwowania konkurencji, spotkania potencjalnych klientów, partnerów biznesowych, dostawców i innych przedstawicieli branży. Dają możliwość poznania nowych trendów i nowinek technologicznych co może być cenną wiedzą dla rozwoju firmy. Podczas targów odbywają się różnego rodzaju seminaria, prelekcje i panele dyskusyjne, na których eksperci dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Lubię te spotkania  ponieważ pomagają mi w poszerzeniu wiedzy branżowej, zdobywaniu cennych informacji i nawiązaniu kontaktów z innymi profesjonalistami.

Targi Ligna 2023 oceniam na 5 i uważam, że przyjazd do Hanoweru to dobra inwestycja w rozwój twojego biznesu. To już czwarte targi Ligna w mojej karierze i mogę stwierdzić że się nie zawiodłem.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Wycena linii produkcyjnej
Wycena maszyn używanych
Ekspert ds. maszyn w przemyśle drzewnym 
Zabezpieczenie aktualnego stanu maszyn 

6 thoughts on “Relacja z targów LIGNA 2023

  1. Mohammed says:

    Undeniably consider that which you said. Your favorite justification appeared to
    be on the net the easiest factor to consider of.
    I say to you, I certainly get irked at the same time as
    people think about concerns that they plainly don’t know about.
    You managed to hit the nail upon the highest as smartly as defined out the whole
    thing with no need side-effects , people can take a
    signal. Will likely be again to get more. Thank you

    my page – Ursula

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń