Ubezpieczenie jachtu

ubezpieczenie jachtu

O czym powinieneś wiedzieć przed ubezpieczeniem jachtu?

Wachlarz firm oferujących ubezpieczenie jachtu śródziemnomorskiego w Polsce nie jest za duży: PZU, Warta i Wiener, dodatkowo Pantaenius który reprezentuje w Polsce Alianz. Pozostałe ubezpieczalnie to dealerzy pracujący dla dużych graczy tj. Liberty, Lloyd, Alianz, Axa,  Ubezpieczyciele na polskim rynku oferują produkty zarówno dla właścicieli jednostek jak i dla osób czarterujących jachty na czas określony. Możemy ubezpieczyć się w zakresie odpowiedzialności cywilnej OC, jacht casco AC, a także od następstw nieszczęśliwych wypadków NNW. W przypadku czarteru jachtu można się ubezpieczyć nawet od zatrzymania kaucji przez armatora. Aby otrzymać ofertę na ubezpieczenie jachtu musimy podać niezbędne dane. Typ łodzi, model, rok produkcji, moc silnika, pow. ożaglowania – te informacje są zawarte w certyfikacie jachtu. Dodatkowo musimy poinformować o tym gdzie zamierzamy żeglować i jak będziemy użytkować łódź (w celach rekreacyjnych, komercyjnych, udział w regatach).

Przy zakupie polisy ubezpieczeniowej sam określasz wartość jednostki. Zrób to obiektywnie. Weryfikacja wartości, którą podasz odbywa się dopiero gdy dojdzie do szkody w jachcie. Przed zakupem polisy prześlij do ubezpieczyciela aktualne zdjęcia jachtu. Opisz dokładnie jego stan techniczny i wyposażenie. Jeśli na jachcie masz ponad standardowe wyposażenie wymień je (np. nazwa i nr seryjny). Przed zawarciem ubezpieczenia nikt nie będzie Cię o to pytał, a w przypadku szkody na tobie pozostanie ciężar udowodnienia wysokości straty.

Ubezpieczenie jachtu OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapewnia pokrycie szkód wyrządzonych osobom trzecim przez ubezpieczonego. Wpłynięcie jachtem w pomost, uszkodzenia wynikające z kolizji z innym jachtem a także szkody osobowe, do których może dojść podczas wypadku na wodzie. Ubezpieczenie OC jest absolutnym minimum. Uważam, że warto je wykupić, mimo, że dla właścicieli jachtów nie jest obowiązkowe. w 2021 roku składka OC to ok 250zł

Ubezpieczenie jachtu NNW

Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków to ubezpieczenie tego typu gdzie większość to ma, ale nikt nie używa. Chodzi o ubezpieczenie nie samego wydarzenia ale jego następstw. Np. jeżeli złamałeś rękę podczas żeglugi i mimo rehabilitacji Twoja ręka nie osiągnęła pełnej sprawności to znaczy że możesz ubiegać się o rekompensatę. NNW pokrywa wydatki związane z kosztami leczenia, trwałą utratą zdrowia lub śmiercią. Składka w 2021r to ok 200zł

Ubezpieczenie Jachtu Casco

Jacht Casco to ubezpieczenie, które z założenia wyłącza twoja odpowiedzialność od wszelkich ryzyk. Ale uważaj! To bardzo specyficzny rodzaj ubezpieczenia, który rządzi się własnymi regułami. Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe samo tworzy umowę i określa warunki ubezpieczenia. Bardzo ważne jest dokładne przeczytanie warunków umowy i OWU. Może się, bowiem okazać, że twoje ubezpieczenie jest do niczego, ponieważ drobnym maczkiem ubezpieczyciel ograniczył odpowiedzialność do żeglowania tylko w porze dziennej,  siły wiatru 6B (13m/s). Sztuczki które są stosowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe dla wyłączenia odpowiedzialności są najróżniejsze. Standardowo w Polisie Casco zamieszczana jest franszyza redukcyjna zakładająca udział własny ubezpieczanego w szkodzie. Więcej o Jacht Casco znajdziesz tutaj

Istnieją także inne typy ubezpieczeń. Prym na rynku wiedzie Pantaenius, który oprócz standardowych ubezpieczeń proponuje także podział na All Risk, nowe za stare, zwrot bez potrąceń.  Ubezpieczenie od skutków wojny, strajku, konfiskaty, pakiety czarterowe, ubezpieczenie kaucji czy OC skipera.

Gdy już zdarzy się wypadek

Staraj się ograniczyć szkodę do minimum. Wykonaj dokumentacje zdjęciową bezpośrednio po szkodzie i poproś sprawcę o napisanie oświadczenia. Sam napisz szczegółowy opis zdarzenia. Warto zrobić to od razu, aby zamieścić w opisie jak najwięcej szczegółów i opisać sytuacje tak, aby nikt nie miał wątpliwości jak do niej doszło. Bardzo pomocne okażą się także oświadczenia świadków. Wystarczy, że świadek podpisze „potwierdzam”, na twoim opisie zdarzenia lub na oświadczeniu sprawcy.
Niezwłocznie zgłoś sprawę do ubezpieczalni. Ubezpieczyciel zaproponuje Ci rozliczenie na podstawie przedstawionego przez Ciebie kosztorysu, bądź zaproponuje wykonanie oględzin przez własnego rzeczoznawcę. Musisz być czujny! Ubezpieczyciel nie ma fachowców ze wszystkich dziedzin. Bardzo prawdopodobne jest to, że na wycenę szkody przyjedzie rzeczoznawca samochodowy, który nie ma pojęcia o jachtach. Aby nie doszło do nieporozumień przygotuj mu pełna dokumentacje i dopilnuj, aby udokumentował wszystkie uszkodzenia. Pamiętaj o tym, że Ubezpieczyciel wypłaci Ci tylko takie odszkodowanie, do którego nie ma wątpliwości.

Sprawa zazwyczaj toczy się 30 dni. W uzasadnionych przypadkach ubezpieczyciel ma 90 dni na zajęcie stanowiska. Z doświadczenia wiem, że przy większych szkodach sprawy trwają rok, lub dłużej a niewielki odsetek z nich trafia do sądu. Jeżeli Twoje roszczenia są diametralnie różne od stanowiska Ubezpieczyciela warto poprosić o wycenę niezależnego rzeczoznawcy. Koszty wykonania opinii pokrywa ten kto się myli więc jeżeli jesteś pewny nie wahaj się i zadzwoń. Już podczas rozmowy telefonicznej ocenie Twoje szanse na powodzenie w postępowaniu.

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Ubezpieczenie Casco jachtu w 2021r
Zaniżone odszkodowanie jachtu
Szkoda w Jachcie. Niezależny rzeczoznawca pomoże w walce z Ubezpieczycielem
Nie daj się oskubać! Problemy z rzetelną wyceną szkody jachtu.

 

 

16 thoughts on “Ubezpieczenie jachtu

 1. OC jachtu żaglowego do 7,5 m says:

  Czy jacht żaglowy musi być zarejestrowany aby mógł być ubezpieczony -OC? Sasanka 620 wody śródlądowe krajowe?

 2. Clint says:

  I don’t know if it’s just me or if everyone else encountering problems with your site.
  It appears as though some of the written text within your content are running off the screen. Can someone else please provide
  feedback and let me know if this is happening
  to them as well? This might be a problem with
  my browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

  My page; Kauf von provigil

 3. Christen says:

  Hello there, I found your site via Google while searching for a comparable
  matter, your website came up, it seems great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply changed into alert to your blog thru Google,
  and found that it is really informative. I’m going to be
  careful for brussels. I’ll be grateful in case
  you proceed this in future. Many people will probably be benefited out of your writing.

  Cheers!

  Here is my blog; Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń