Ubezpieczenie Casco jachtu w 2021r

ubezpieczenie jacht casco 2021

Ranking ubezpieczeń żeglarskich na 2021r

Ubezpieczenie Casco jachtu. Gdzie ubezpieczyć jacht?

Jak co roku szukałem ubezpieczenie Casco jachtu. Na zebranie i porównanie ofert poświęciłem sporo czasu więc postanowiłem podzielić się moimi spostrzeżeniami.

Na wstępie powinieneś wiedzieć że Ubezpieczalnie specjalizują się w pewnych dziedzinach ubezpieczeniowych, dlatego jachty śródziemnomorskie w Polsce  ubezpieczysz w takich ubezpieczalniach jak: Warta, PZU, Wiener, Panthaenius- przedstawiciel Alianz, z kolei jachty morskie w takich firmach jak: Alianz, AXA, Liberty, Lloyd. Jeżeli przychodzą ci do głowy inne nazwy ubezpieczycieli np. EIS, Schomacker, Yacht Pool, Proffman … to musisz wiedzieć że są to dealerzy którzy pracują na rzecz dużych spółek kapitałowych. Proofman nie ubezpiecza jachtów regatowych poniżej 8m długości.

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?

Klasa jachtu nie ma większego znaczenia, kluczowe dla ubezpieczyciela są parametry takie jak: wartość przedmiotu ubezpieczenia, maksymalna prędkość, akwen po którym zamierzasz pływać, sposób eksploatacji (udział w regatach), twoja historia ubezpieczeniowa, stan techniczny jachtu.

Jakie dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy?

Dowód rejestracyjny ( o ile istnieje)
dowód zakupu jachtu
aktualne zdjęcia

Przedmiot ubezpieczenia

Poniższe kalkulacje dotyczą jachtu klasy Słonka (ang. Snipe) łódka 2 osobowa która pływa w regatach Pucharu Polski oraz bierze udział w kilku zagranicznych imprezach rangi Mistrzostwa kraju, Mistrzostw Europy. Szukałem ubezpieczenia które będzie chroniło mnie podczas regat i treningów. Suma wartości ubezpieczenia  to 35tys zł. Na tą kwote składa się wartość kadłuba, takielunku ( w tym kilka kompletów żagli regatowych), oprzyrządowanie specjalne. Jacht po remoncie w stoczni jachtowej. Dane jachtu: długość 4,7m powierzchnia ożaglowania 10,5m2 typu Slup, max prędkość 17w.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem ubezpieczenia?

Zanim zakupisz polisę dokładnie określ przedmiot ubezpieczenia oraz wartość poszczególnych ponad standardowych składników. Nowy komplet żagli ( marki North Sails dla klasy Snipe ) to koszt ok 8000zł i może znacznie wpłynąć na wartość jachtu. Pamiętaj że ubezpieczyciel chroni standardowe wyposażenie jachtu.  Jeżeli na wyposażeniu jachtu są drogie urządzenia specjalne to zapisz to w uwagach podając np. nazwę urządzenia (Tactic) i nr seryjny. Prześlij ubezpieczycielowi dobrej jakości zdjęcia ze wszystkich stron jachtu aby nie było wątpliwości jaki stan ubezpieczasz. Ubezpieczenie casco może obejmować także twoje specjalistyczne ubranie żeglarskie które jak wiemy też może sporo kosztować.

Porównanie ofert ubezpieczeń Casco jachtu.

Każdy ubezpieczyciel ma własną interpretacje ubezpieczenia „Casco jachtu”. Zdziwiłem się, jak duże sa rozbieżności.  Okazuje się, że jedyna możliwość porównania ofert to dokładne przeczytanie OWU każdej z ubezpieczalni. Sprawa karkołomna ponieważ nierzadko OWU ma kilkadziesiąt stron.  To, na co powinieneś zwrócić uwagę, to zapisy typu: ubezpieczenie dotyczy uprawiania sportu w porze dziennej, ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody powstałe podczas silnego porywistego wiatru, jacht powinien być zabezpieczony przed kradzieżą, utraty żagli rozerwanych przez porywisty wiatr, szkód od mrozu itd…  wiele innych mniej oczywistych zapisów. Ja skupię się na różnicach pomiędzy polisami najważniejszych w Polsce firm ubezpieczeniowych.

Standardowe polisy nie obejmują startu w regatach. Jest to opcja dodatkowo płatna. Ochrona ubezpieczeniowa działa tylko w ramach kategorii projektowej jachtu i wtedy gdy jacht jest wyposażony w środki ratunkowe lub asekuracyjne wymagane dla twojego typu jachtu np. kapoki, środki pirotechniczne.

Wiener (dawny Gothaer)

Wiener ma najtańsze ubezpieczenie ale dedykowane tylko na wody śródlądowe w Polsce. Fajnie że nie ogranicza zakresu ochrony siłą wiatru. Ja w planach regatowych mam wyjazdy zagraniczne więc to nie dla mnie.

+ Plusy – Minusy
Nie określa max siły wiatru do której chroni jednostkę.

 

W każdej szkodzie odliczane jest potrącenie jako udział własny w szkodzie w kwocie 300zł.
Zwraca koszty akcji ratunkowej  i środków zużytych w celu ograniczenia szkody. Zakres ochrony ogranicza się tylko do wód na terytorium Polski
Wykup franszyzy redukcyjnej Ubezpieczenie nie obejmuje szkód mniejszych niż 300zł
Nie chroni od uderzenia piorunem. A suma odszkodowania w wyniku przepięcia to 1500zł
Szkody powstałe w wyniku dewastacji są chronione do kwoty 15 000zł niezależnie od wartości jachtu.

 

Warta

Dużym plusem ubezpieczenia w Warcie jest to, że można ubezpieczyć wartość odtworzeniową. Czyli jest to ubezpieczenie np. dla właścicieli jachtów drewnianych „old timerów”, gdzie wartość pracy włożonej w jacht nie przekłada się na aktualną wartość rynkową jachtu. Chroni także od wad konstrukcyjnych i projektowych. Niestety z mojej perspektywy zgłoszenie startu w regatach co najmniej na 3 dni przed imprezą bardzo mnie ogranicza. Kupując ubezpieczenie chce wiedzieć, że jestem chroniony bezwarunkowo.

+ Plusy – Minusy
Można ubezpieczyć wartość rzeczywistą lub odtworzeniową. Każdy start w regatach należy zgłosić wcześniej (do 3 dni roboczych przed startem).
Ubezpieczenie strat powstałych podczas akcji ratowniczej. Odpowiedzialność ubezpieczeniowa do siły wiatru 8B (17,5 m/s)
Jako jedyna ubezpiecza cię od wad ukrytych kadłuba lub osprzętu. Wykup franszyzy redukcyjnej kosztuje dodatkowe 100% składki ubezpieczeniowej.
Ochroną nie jest objęta utrata jachtu w wyniku zaginięcia czy kradzieży z wyjątkiem rozboju morskiego.
Brak ochrony takielunku niezamontowanego na jachcie w przypadku kradzieży. Np. żagle pozostawione pod pokrowcem.
Ubezpieczenie silnika tylko w przypadku wywrócenia lub zatonięcia jachtu

 

PZU

PZU ma w ofercie dokładnie to czego spodziewałbym się pod nazwą ubezpieczenie Casco jachtu. Ma szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej,  ale jedynie do siły wiatru 13,8 m/s (6B). Na pewno jest to atrakcyjny ubezpieczyciel którego należy wziąć pod uwagę ale zdaje się, że ich oferta jest raczej skierowana dla żeglarzy pływających turystycznie. Ja uważam że najlepsza zabawa zaczyna się od 6B w górę i nie odpuścił bym wypłynięcia z portu przy 6B skoro kategoria projektowa jachtu mi na to pozwala. Zakres podstawowy ubezpieczenia dotyczy tylko zdarzeń na wodzie i podczas taklowania. Zakres pełny który był przedmiotem mojego zapytania okazał się droższy o innych.

+ Plusy – Minusy
Kradzież w pełnym zakresie (casco pełły wariant) Casco dostępne w wariancie podstawowym chroni tylko od zdarzeń na wodzie.
Szkody będące następstwem wad ukrytych i konstrukcyjnych jachtu, silnika, osprzętu Franszyza redukcyjna ustalana indywidualnie
Pełne ubezpieczenie podczas transportu lądowego Odpowiedzialność ubezpieczeniowa do siły wiatru 6B (13,8 m/s)
Uderzenie pioruna i szkód spowodowanych siłami natury.

 

Pantaenius

Z najbardziej profesjonalnym podejściem spotkałem się w Pantaenius. Zadzwoniłem na infolinie i z marszu dostałem odpowiedzi na większość pytań. Widać że pracują tam ludzie znający się na temacie. Niestety nie mieli produktu dla mnie. Zaproponowano mi ubezpieczenie casco ale chroniące tylko przy całkowitej utracie jachtu. Mnie najbardziej interesuje szkoda częściowa podczas regat np. kolizja prawy- lewy gdzie uszkodzeniu ulega mój jacht z mojej winy. Niestety Pantaenius nie chroni od szkód częściowych jachty regatowe mieczowe. Chyba znają się na rzeczy i wiedzą że ryzyko zderzenia na regatach jest duże a koszty napraw i sprzętu stale rosną.

+ Plusy – Minusy
Brak potraceń za zużycie techniczne części Nie chroni od szkód wynikających z wad konstrukcyjnych jachtu.
Darmowa inspekcja rzeczoznawcy po wpłynięciu na mieliznę Casco ale tylko przy całkowitej utracie jachtu.
Pokrywa koszty akcji ratunkowej nawet gdy przypadkowo włączysz EPIRB Brak odpowiedzialności za  szkody częściowe
Brak ograniczeń do siły wiatru

Hestia

Ubezpiecza jachty jedynie klientom biznesowym który posiadają aktywne polisty o wysokości  składki co najmniej 2500zł rocznie.

Ubezpieczenie Casco jachtu porównanie 2021

 

Nazwa Warta PZU Wiener Pantaenius
Franszyza redukcyjna (udział własny w szkodzie) 10% nie mniej niż 200zł 15% nie mniej niż 200zł 300 zł 10%
Franczyza redukcyjna na czas regat  (udział własny w szkodzie) 20% nie mniej niż 1200zł 15% nie mniej niż 200zł 300 zł
Wykup franszyzy NIE TAK składka + 100% Tak ale  tylko od całkowitej utraty jachtu
Strefa zeglugi 4 strefy żeglugi wg tabeli wody śródlądowe Europy tylko Polska Europa /Świat
Start w regatach Tak Tak za dopłatą ochrona tylko przy całkowitej utracie jachtu.
Koszty akcji ratowniczej Tak ale jeśli jacht się wywróci, lub zatonie Tak ale do 50% sumy ubezpieczenia do 20% wartości szkody bez ograniczeń
max siła wiatru 8B (17,5m/s) 6B (13,8m/s) zgodnie z kategorią projektową zgodnie z kategorią projektową
Suma: OC+AC 903zł 990zł 874zł 885zł

Ciekawe że żadna z ubezpieczalni nie chroni żagli uszkodzonych od silnego wiatru (podarcie w łopocie).

Wybór ubezpieczenia Casco w 2021r

Każda oferta jest kalkulowana indywidualnie, więc ty możesz uzyskać inne wyniki porównania ze względu na swoją historie szkodową lub indywidualne parametry ubezpieczenia. Moim celem było zwrócenie twojej uwagi na różnice w interpretacji pojęcia Casco jachtu i zaprezentowanie poziomu cenowego tego ubezpieczenia na 2021r dla jachtu klasy SNIPE.  Dla mnie najlepsza okazała się oferta PZU. Chroni mnie w pełnym zakresie zarówno w Polsce jak i w Europie. Udział własny w szkodzie jest wysoki ale nie mam wyjścia. Przy pływaniu powyżej 6B będę musiał wziąć ryzyko na siebie.

Jeśli zdarzy ci się szkoda pamiętaj że powinieneś ją zgłosić do ubezpieczyciela w ciągu 7 dni od zdarzenia.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

10 najczęstrzych trików ubezpieczycieli
Czarter jachtu na co zwrócić uwagę?
Świadomy zakup jachtu – badanie kadłuba
O czym powinieneś wiedzieć przed zakupem ubezpieczenia?

10 thoughts on “Ubezpieczenie Casco jachtu w 2021r

 1. Warren says:

  naturally like your web site however you need to check the spelling on several of your posts.
  A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome
  to inform the truth on the other hand I’ll surely
  come back again.

  my site … Kent

 2. Brittney says:

  Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.

  I enjoy the information you present here and can’t wait to
  take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded
  on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful blog!

  My blog post – cereluc en venta en Italia

 3. Rolando says:

  First off I would like to say great blog! I had a quick
  question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear
  your head before writing. I’ve had trouble clearing my thoughts
  in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing but it just seems like
  the first 10 to 15 minutes tend to be lost just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?

  Kudos!

  my page isoptino a precio asequible en Argentina

 4. Alma says:

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your
  site? My website is in the exact same niche as yours and my users would really benefit from a lot of the information you
  present here. Please let me know if this alright with you.
  Regards!

  Here is my website – comprar famciclovir en línea en Bolivia

 5. Tammara says:

  Hi there! I know this is kind of off topic
  but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty
  finding one? Thanks a lot!

  My page :: diflucan kopen België

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń