Odbiór linii produkcyjnej

Odbiór linii produkcyjnej- najczęstsze problemy z jakimi się spotykam.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że zabranie pieniędzy na linię produkcyjną jest nie mniej trudne jak zaprojektowanie i wykonanie działającego zespołu maszyn? Problemy z odbiorem linii produkcyjnej zaczynają się wtedy gdy jedna ze stron nie dotrzymuje warunków umowy lub umowa nie była zapisana jednoznacznie.

Odwiedziłem w ostatnich 2 latach kilkanaście firm które skarżyły się na niedotrzymanie warunków umowy przez dostawcę linii. Zacząłem się nad tym zastanawiać ponieważ na rynku maszyn pojawia się nowy problem który nazwał bym brakiem rzetelności. Mówi się o tym że jesteśmy w erze społeczeństwa roszczeniowego. Na początku podchodziłem do tego sceptycznie ale dziś się z tym zgadzam i niestety raczej tak właśnie musi być, ponieważ nie ma innego sposobu obrony przed nieuczciwym sprzedawcą który podpisując umowę już wie, że warunków nie dotrzyma ale liczy na to że jakoś to będzie.

Wydajność linii produkcyjnej

Wydajność to najważniejszy współczynnik zawieranego kontraktu. Tak naprawdę kupujący nie kupuje linii tylko możliwości produkcyjne jakie ona daje. W rzeczywistości nie interesuje Cię czy maszyna ma stół powietrzny, rolkowy czy taśmę  transportową… po prostu ma osiągać zadane parametry.

Jakość wykonania linii produkcyjnej

Fot. 1 Mocowanie podnośnika bramowego w linii Nanxing po kilku miesiącach używania

Każdy szuka obcięcia kosztów produkcji. Problem w tym że niektóre firmy zaczynają stosować stal wątpliwej jakości, montują elementy o niewystarczającej wytrzymałości lub po prostu sprzedają niesprawdzone rozwiązania.  Wypadające kulki z łożysk, pękające paski, śruby które samoczynnie odkręcają się podczas pracy, niepełne spoiny spawu… problemów jest tyle ile maszyn.

Tak naprawdę na etapie zamówienia kupujący nie ma pojęcia co dostanie. Rysunki ofertowe nigdy nie odzwierciedlają rzeczywistości. Dlatego ważne jest aby w umowie zawarte były docelowe parametry techniczne i schemat funkcjonowania linii.  Nie jesteś w stanie zabezpieczyć się przed wszystkim ale możesz minimalizować ryzyko zawierając odpowiednie zapisy w umowie.

”Producent dochowa należytej staranności i wykona maszynę zgodnie z dobrą praktyką, zasadami projektowymi, obowiązującymi przepisami, dyrektywami zależnymi oraz uzyska certyfikaty właściwe dla miejsca przeznaczenia maszyny ”.

Błędy w oprogramowaniu

W maszynach mamy coraz więcej elektroniki. Gdy mówimy o linii produkcyjnej jest jeszcze trudniej ponieważ jest to zespół maszyn i podajników ze sterowaniem z jednego miejsca. Gdy zamawiasz linie która składa się z różnych maszyn to niezwykle ważne jest aby jedna firma wykonywała uruchomienie oraz nadała deklaracje zgodności  CE dla całej linii a nie dla poszczególnych etapów. W momencie rozpoczęcia produkcji to na właścicielu linii spoczywa obowiązek wykonania wszelkich zobowiązań wynikających z zasad BHP i wymagań dla maszyn.

Brak dokumentacji CE

For.2 Linia specjalna do cięcia sklejki. Maszyna uruchomiona jedynie do testów – trwa spór o wydajność i parametry techniczne

Kupując maszynę otrzymujesz deklaracje CE od producenta, gdy kupujesz linię jest tak samo. Ale czy wiesz że łącząc ze sobą poszczególne maszyny bierzesz odpowiedzialność za cały proces produkcji a odpowiedzialność producentów maszyn jest wyłączona? Jeśli ingerujesz w maszynę dołączając ją do linii musisz wykonać audyt i uzyskać na nowo certyfikat CE oraz spełnić wymagania zasadnicze i minimalne dla linii. CE to nie jest zwykły kawałek papieru, to deklaracja że maszyna nie zrobi pracownikowi krzywdy.

Problemy z finansowaniem

W znaczącej większości przypadków to sprzedający nie dotrzymuje warunków umowy. Dlaczego tak jest? Ponieważ przed odbiorem maszyny klient zazwyczaj jest zobligowany do zapłaty ok 90% wartości zamówienia. Dopiero wtedy maszyna zostanie uruchomiona w docelowym zakładzie produkcyjnym. Nie słyszałem o takim przypadku w którym klient nie chciał zapłacić ostatniej transzy pomimo, że z linią jest wszystko ok.

Przed złożeniem zamówienia

Podstawą umowy jest określenie dokładnych parametrów technicznych maszyny i jej wydajności. Bardzo istotnym punktem podczas są kary umowne, oraz czas usunięcia usterki. Kary umowne mobilizują obydwie strony do terminowości wywiązywania się z zobowiązań. Celowo napisałem o czasie na usunięcia usterki. Niektóre firmy stosują zapis „reakcja serwisu” który nie jest tożsamy z naprawieniem maszyny. ( np. reakcja -> zdziwienie)

Odbiór linii produkcyjnej

Zakup linii produkcyjnej jest znacznym wydatkiem dla każdego przedsiębiorcy. W mojej ocenie odbiór linii powinien odbywać się pod nadzorem osoby z zewnątrz. Daje to gwarancje zgodności produktu z umową i jednocześnie dokument bezstronny który daje podstawę do skorzystania np. z rękojmi.

Pamiętaj że dokumentacje należy zbierać od początku. Każdy problem powinien być zgłaszany pisemnie, a każda ingerencja serwisu zapisana w protokole. Brak dopełnienia dostawy w terminie musi być uzasadniony. Tylko w ten sposób jesteś w stanie egzekwować niezgodność przedmiotu zakupu z umową.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Ocena stanu technicznego maszyn

Wycena maszyn używanych

Zabezpieczenie stanu aktualnego maszyn

Wycena linii produkcyjnej

jacht Casco

Komentarze są zamknięte.

Krzysztof Kluza Zadzwoń