Jak ubrać się na pierwszy morski rejs?

jak sie ubrać na morski rejs

Jak ubrać się na rejs morski? To zależy to od pogody, ale przygotowany musisz być na każde warunki.

Bałtyk potrafi zaskoczyć nagłą zmianą pogody i jest doskonałym przykładem akwenu na który trzeba się dobrze przygotować. Na rejs powinieneś spakować ubrania które zapewnią ci komfort termiczny i wygodę w każdych warunkach pogodowych. Jeżeli jedziesz do Chorwacji i masz pewność że będzie super pogoda to oczywiście zabierzesz więcej strojów kąpielowych niż dresów, ale nie zapomnij o sztormiaku bo możesz popsuć sobie wakacje.

Jak ubrać się na rejs morski?

Na morzu jest zawsze chłodniej niż się wydaje. Otwarty akwen powoduje że nawet w słoneczne dni może być zimno. Odzież termo aktywna w połączeniu ze sztormiakiem ( ubranie przeciwdeszczowe)  powinny wystarczyć do zabezpieczenia przed utratą ciepła od szyi do kostek. Dodatkowo spodnie dresowe i bluza. Ja lubię polar ponieważ jest lekki, ciepły i zajmuje mało miejsca. Zawsze biorę długie skarpetki a na chłodniejsze dni, te ciepłe narciarskie. Buty sportowe z jasną podeszwą i kalosze jeśli będzie pryskać. Oprócz koszulki z krótkim rękawem zawsze zabieram też długi rękaw i kamizelkę. Ja poprostu lubię pływać w kamizelce. Strój kąpielowy, krótkie spodenki i krótki rękawek są ok na ciepłe dni ale łatwo jest stracić  rachubę czasu i opalić się na „rękawek”. Wiatr daje złudne wrażenie, że jest chłodno, a słońce świeci. Jesteś na otwartym akwenie więc nie czujesz że Cię przypieka. Zabierz krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem. Jeśli jest to rejs szkoleniowy i będziecie robić dużo manewrów to niezbędne będą rękawiczki.

 

Check lista- absolutne minimum

Dokumenty: dowód w UE i paszport poza krajami UE, dokumenty żeglarskie. Z apteczki tabletki na ból głowy, żołądek, chorobę lokomocyjną, coś na przeziębienie i ukąszenie owadów. nieprzemakalne etui do telefonu.

Na wode: Sztormiak, czapka ciepła i z daszkiem, rękawiczki, buty sportowe i kalosze, odzież termiczna.  Polar, długi i krótki rękaw, kamizelka, dresy, skarpetki długie i para narciarskich, strój kąpielowy. Krem z filtrem15-20 SPF, kosmetyki, okulary przeciwsłoneczne, klapki, ręcznik i drobne pod prysznic.

Na keje: spodnie długie i krótkie, rękaw długi i krótki, akcesoria: pasek, zegarek

Co jeszcze powinieneś zabrać na rejs morski?

Do przemieszczania się po pokładzie dobrze mieć obuwie z czystą białą podeszwą, używając ich tylko na łodzi zaoszczędzisz czas na sprzątaniu.
Wygodne ciepłe ubrania do spędzania czasu pod pokładem, świetnie nadaje się odzież dresowa. Śpiwór, poduszka, klapki pod prysznic, kosmetyczka i ręcznik. Kiedy silnik jest wyłączony i jacht nie jest podpięty do zasilania w porcie,  gniazdka 230v nie będą działać. Dlatego warto mieć ze sobą ładowarkę samochodową i powerbank. Podczas pływania nocnego przyda się latarka czołówka. Jeśli stale przyjmujesz jakieś leki weź ze sobą mały zapas, warto pomyśleć o środku na chorobę morską, przeciwgorączkowym i przeciwbólowym. Weź trochę drobnych (1-2zł), wykorzystasz je na prysznic i toaletę w portach. Pamiętaj o zabraniu potrzebnych dokumentów, schowaj je w bezpiecznym suchym miejscu.

Na pokładzie powinno znajdować się pełne wyposażenie kuchni i papier toaletowy. Raczej nie ma pościeli więc zabierz śpiwór i poduszkę.

Jak ubrać się na kei?

Żeglarstwo to nie tylko pływanie po morzu ale także ta bardziej lanserska część na kei. Biała koszula, niebieskie spodnie i brązowe mokasyny sznurowane rzemieniem to mój ulubiony styl. Jeśli ma być mniej formalnie to wystarczy zastąpić koszule, białym t-shirt. Uzupełniając tą kompozycje o pasek w kolorze butów i zegarek, będziesz wyglądał/a wystrzałowo. Z tymi żeglarskimi paskami na koszulce to jest tak, że wszyscy o tym mówią ale nikt nie nosi… Na nazewnictwie ubrań dla Pań sie nie znam, ale wszystko w kolorach białym, niebieskim, błekitnym, i szarym nada się doskonale.

Jak się spakować?

Ilość miejsca na jachcie jest ograniczona. Biorąc walizkę narazisz się na niekończące się żarty i docinki. Spakuj się w worek lub plecak, łatwo będzie ci go schować na jachcie.

Jeśli jest coś o czym zapomniałem, będę wdzięczy za podpowiedź.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

10 najczęstrzych trików ubezpieczycieli
Czarter jachtu na co zwrócić uwagę?
Świadomy zakup jachtu – badanie kadłuba
O czym powinieneś wiedzieć przed zakupem ubezpieczenia?

Krzysztof Kluza Zadzwoń