Czy wiesz od czego chroni Cię twoje ubezpieczenie?
Większość ludzi nie rozumie istoty ubezpieczenia, i nie wie od czego chroni ich polisa za którą zapłacili! To niesamowite, że potrafimy sprawdzić cenę tego samego produktu na różnych portalach sprzedażowych, wiemy gdzie kupować tańsze produkty, negocjujemy ceny przy zakupie hurtowych ilości, ale w kwestii ochrony ubezpieczeniowej mało kto czyta ogólne warunki ubezpieczenia. To przecież te zapisy tworzą produkt za który płacimy.
Zakres ochrony ubezpieczeniowej
Dajemy wiarę, że polisa OC chroni nas od odpowiedzialności cywilnej a Casko od wszystkiego ale tak nie jest! Zakres ochrony ubezpieczeniowej jest różny i dlatego składki ubezpieczeniowe są różne. Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają na naszej naiwności i przyjmują wpłaty w zamian za ochronę zgodnie z umową. Wielu klientów nie zgłasza roszczeń pomimo, że mają do tego prawo. Po prostu nie wiedzą o tym, że mogą.
Większość ludzi płaci obowiązkowe polisy OC a tak naprawdę nie znają warunków ubezpieczenia i nie wiedzą jaki jest zakres ochrony. Czy nas to nie interesuje? Razem z OC często stajemy się właścicielami nieobowiązkowego NW ( ubezpieczenie od Nieszczęśliwych Wypadków), z którego mało kto korzysta. Dawali to wziąłem… Większość konsumentów nie czyta warunków polis ubezpieczeniowych i dołączonych do tego OWU ( ogólnych warunków ubezpieczenia). Ja przeczytałem OWU wszystkich ubezpieczalni sprzedających ubezpieczenia w Polsce i znam różnice w produktach oferowanych na rynku. Ubezpieczalnie pod nazwą OC oferują różne produkty a cena zwykle nie odzwierciedla zakresu ochrony. Im drożej tym lepiej na tym polu się nie sprawdza.
Rekomendacje KNF
Polecam zapoznanie się z Twoimi warunkami ubezpieczenia. Zwiększanie poziomu świadomości na temat zakresu ochrony, procesów zachodzących podczas rozliczania szkody, twoich praw i obowiązków zapewni prawidłowe funkcjonowanie Towarzystw Ubezpieczeniowych, obniży poziom nieprawidłowości, zabezpieczy przed rażącym zaniedbaniem czy obniżeniem odszkodowania. Zaniedbania ze strony Towarzystw Ubezpieczeniowych, są na tyle dużym problemem, że Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendacje dotyczące prowadzenia szkód i informowania klientów o sposobie rozliczania szkody.
Jeśli nie lubisz lub nie masz czasu na czytanie tych mało interesujących dokumentów to nie ma problemu. Przecież masz mnie. Zanim kupisz polisę czy zgłosisz szkodę zadzwoń do rzeczoznawcy Krzysztofa Kluza. Podpowiem Ci na co zwrócić uwagę lub jak przygotować dokumenty.
Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:
Weryfikacja kosztorysu od ubezpieczyciela
Co zyskujesz zlecając prace profesjonaliście?
10 Trików ubezpieczycieli na obniżenie odszkodowania