Wycena jachtów nietypowych

wycena jachtów specjalnych

Wycena jachtów o specjalnym przeznaczeniu może okazać się nie lada wyzwaniem. Najprostszą metodą wyceny jachtu jest metoda porównawcza. Polega ona na wyszukaniu na rynku wtórnym jednostek o takich samych lub zbliżonych cechach w celu porównania stanu i oszacowania wartości. W takim wypadku niezbędna jest odpowiednio duża grupa porównawcza. Wycena jachtów nietypowych jest o tyle specyficzna, że wymaga również znajomości trendów oraz mody, to one kreują wartość niektórych jednostek mylnie uznawanych za bezwartościowe.

Wycena jachtów nietypowych

Jachty nietypowe stanowią mały odsetek wszystkich jednostek na rynku. Odnalezienie takiego samego lub podobnego jachtu na rynku wtórnym może okazać się niemożliwe. Wycena jachtów metodą porównawczą może nie znaleźć zastosowania w takim przypadku. Niezwykle istotne dla rzeczoznawcy jest wtedy wybranie odpowiedniej metody szacowania. Ponieważ jachty specjalnego przeznaczenia maja nietypowe wyposażenie do każdej wycenianej jednostki należy podejść indywidualnie.

 

Taka sytuacja dotyczy na przykład jachtów, które zostały wybudowane lub przystosowane do żeglugi z niepełnosprawnymi. Specjalne zabezpieczenia, uchwyty a nawet meble muszą być wykonane w sposób umożliwiający żeglugę osobom z różnego rodzaju niepełno sprawnościami. Jednym z takich jachtów jest s/y Empatia Polska. Jacht ten powstał z myślą o osobach niepełnosprawnych, aby umożliwić im żeglugę po wodach morskich. Fundacja Empatia, która jest właścicielem jachtu od wielu lat z powodzeniem organizuje rejsy i szkolenia.  Kolejny jacht jest już w trakcie budowy.

Jachty motorowe o dużej mocy, które dedykowane są do zadań specjalnych to kolejny rodzaj jednostek trudnych do wyceny. Statki holownicze, motorówki dedykowane do ścigania się lub do ciągnięcia spadochronu to nietypowe jachty, które raczej nie pojawiają się na rynku wtórnym. W takim wypadku wycena wymaga od rzeczoznawcy dużego doświadczenia i wiedzy, aby margines możliwego błędu był jak najmniejszy.

Bardzo ciekawym wyzwaniem są galeony, drewniane repliki jachtów typu „czarna perła” lub inne stylizowane na pirackie okręty. Tego typu jednostki są przeznaczone do komercyjnych rejsów i cieszą się niesamowitym zainteresowaniem turystów w okresie wakacyjnym.

Wybór odpowiedniego specjalisty jest niezwykle istotny. Ważne żeby osoba wyceniająca miała odpowiednie kompetencje i rozeznanie rynku w ramach wycenianego jachtu specjalnego.

 

rzeczoznawca

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Czy rzeczoznawca jest Ci w ogóle potrzebny?
Korzyści z wyceny jachtu
Problemy z rzetelną wyceną jachtu.
Utrata wartości jachtu.

10 thoughts on “Wycena jachtów nietypowych

 1. Willis says:

  My partner and I absolutely love your blog and find
  the majority of your post’s to be just what I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content for you
  personally? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a number of the subjects
  you write concerning here. Again, awesome weblog!

  Also visit my site: kup zovirax 200 mg online w Gdańsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń