Pomiar wilgotności kadłuba jachtu

W dynamicznym świecie, gdzie technologia wkracza do najróżniejszych dziedzin, nawet najbardziej tradycyjne branże doznają rewolucji. Tak też stało się w przypadku pomiaru wilgotności jachtów wykonanych z drewna lub laminatów.

Precyzja, na jakiej Można Polegać

Jedną z kluczowych cech wilgotnościomierza jest jego precyzja. Dzięki zaawansowanej technologii pomiarowej, urządzenie to jest w stanie dokładnie określić poziom wilgotności w badanym materiale. Jest to szczególnie istotne w branżach, gdzie wilgotność może mieć istotny wpływ na jakość i trwałość konstrukcji. Wilgotnościomierz  Skipper 5 którego używam  został zaprojektowany z myślą o branży jachtowej. Jest urządzeniem dedykowanym do wykonywania pomiarów na jachtach. Wilgotnościomierz Skipper 5, to natychmiastowy, precyzyjny, analogowy, nieniszczący wilgotnościomierz morski umożliwiający wykonywanie pomiarów na dwóch głębokościach. Wykrywa nadmiar wilgoci ukryty w kadłubach łodzi GRP, pokładach i elementach wykonanych z tworzyw sztucznych.

Miernik wilgotności na podwójnej głębokości

Pomiar wlgotności kadłuba jachtu odbywa się poprzez określenie przewodności elektromagnetycznej

Funkcja pomiaru na podwójnej głębokości wilgotnościomierza, umożliwia określenie, gdzie znajduje się wilgoć w kompozytach GRP. Głęboka penetracja sygnału, do 30 mm (1¼ „) w drewnie i G.R.P., wykrywa podwyższoną wilgotność na głębokości bez konieczności uszkadzania badanych materiałów. Skala płytkiej głębokości została zaprojektowana do penetracji pola do 10 mm (⅜”).Skala płytkiej głębokości jest porównywalna z odczytami szpilkowymi, przy czym odczyt jest mniejszy i bardziej precyzyjny.

Wilgotnościomierz pracuje w trzech zakresach czułości dedykowanej dla materiałów takich jak: Twarde drewno / Płytka głębokość / G.R.P. Miernik umożliwia szeroki zakres odczytów od 5% do 30% na elementów wykonanych z drewna  i od 0 do 100 na skali porównawczej dla laminatów GRP.

Jak to działa wilgotnościomierz do pomiaru kadłuba jachtu ?

Kompozyty GRP i twarde drewno są materiałami nieprzewodzącymi, niemniej jednak ich właściwości elektryczne zmieniają się wraz ze wzrostem zawartości wilgoci. Wilgotnościomierz określa zawartość wilgoci poprzez zastosowanie sygnału o wysokiej częstotliwości akustycznej pomiędzy parą miękkich gumowych elektrod na podstawie przyrządu. Trzecia elektroda zapewnia płytkie pomiary na mniejszej powierzchni. Sprzężenie pojemnościowe między elektrodami a próbką umożliwia określenie przewodności elektrycznej. Jest ona interpretowana jako wartość wilgotności i wyświetlana na dużym, czytelnym mierniku z ruchomą cewką. Dodatkowo odczyty miernika mogą być natychmiast przesyłane do aplikacji Tramex na urządzenia mobilne gdzie rzeczoznawca może tworzyć mapy pomiarowe i wizualizacje.

Skuteczna obróbka osmotyczna wymaga całkowitego usunięcia higroskopijnych substancji rozpuszczonych, które są odpowiedzialne za wchłanianie i zatrzymywanie wilgoci oraz tworzenie komórek osmotycznych w kompozytach GRP. Wyposażony zarówno w głębokie, jak i płytkie tryby, wilgotnościomierz jest idealnym narzędziem do lokalizowania wilgoci związanej z tymi rozpuszczalnikami, aby zapewnić skuteczne leczenie. Drewno morskie również cierpi z powodu nadmiernej wilgoci, która powoduje powstawanie pęcherzy i utratę farb i lakierów. Uwięziona wilgoć sprzyja rozwojowi grzybów i powstawaniu czarnych plam.

Zastosowanie:

Identyfikacja problemów z osmozą przed pojawieniem się pęcherzy.

Identyfikacja mokrych rdzeni w konstrukcjach warstwowych lub rdzeniowych.

Monitorowanie kadłubów pod kątem wysychania przed naprawami i zabiegami osmozy.

Sprawdzanie drewna pod kątem nadmiaru wilgoci przed malowaniem, poszyciem lub lakierowaniem.

fot. Pomiar wilgotności mebli wewnątrz jachtu

 

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Sekstant – urządzenie nawigacyjne
Nieniszcząca metoda badania kompozytów
Ekspertyza powypadkowa jachtu
Ultradźwiękowa metoda badania kadłuba  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń