Nowe trendy oklejania wąskich płaszczyzn

Nowe trendy oklejania wąskich płaszczyzn

 

Oklejanie wąskich płaszczyzn za pomocą tworzyw sztucznych czy oklein naturalnych to technologia znana na rynku od ponad 30lat. Istota procesu jest wciąż ta sama, jednak na przestrzeni kilkudziesięciu lat technologia oklejania ewoluowała podążając za wzrostem wymagań konsumentów. Dziś oprócz tradycyjnej aplikacji kleju za pomocą wałka klejowego dostępne są technologie oklejania wąskich płaszczyzn wykorzystujące promieniowanie lasera, podczerwone a także gorące powietrze. Jak bardzo zmieniły się wymagania rynku na przestrzeni ostatnich lat i jakie technologie oklejania są obecnie poszukiwane?

 

Firma SCM to jeden z największych na świecie producentów zaawansowanych technologii do obróbki drewna i tworzyw drzewnych. W gamie maszyn do oklejania wąskich płaszczyzn występuje ponad 15 przemysłowych modeli z których każdy jest dedykowany do innego rodzaju produkcji. Najbardziej popularną technologią jest przyklejanie obrzeża PCV przy użyciu kleju topliwego EVA. Ta technologia jest akceptowalna dla pomieszczeń suchych jednak w przypadku produkcji frontów kuchennych czy  mebli łazienkowych należy zastosować technologie nadającą produktom cechy wodoodporne.

Doskonałe właściwości wodoodporne można zaobserwować przy aplikacji obrzeży za pomocą klejów PUR jednak stosowanie tego kleju wiąże się z pewnym reżimem technologicznym związanym z utwardzaniem się kleju pod wpływem wilgoci w otoczeniu. Drugą kwestią jest dobór koloru oraz pozostająca linią klejowa na styku połączenia obrzeża z płytą. Znacznie lepszą jakość oklejania można uzyskać przy wykorzystaniu technologii Air Fusion (dostępnej już od modelu Olimpic K360) która jest porównywalna z jakością oklejania laserem.

Trendy na rynku wyznaczają nowy kierunek rozwoju tych maszyn. Zauważalne jest to zwłaszcza przy frontach meblowych. Klienci oczekują niestandardowych kształtów, nacięć, pochwytów znanych dotychczas jedynie z frontów lakierowanych. Zaawansowane rozwiązania dostępne wśród maszyn marki Stefani pozwalają na aplikacje obrzeży korzystając z najróżniejszych technologii. Wszystko po to aby uzyskać produkt atrakcyjny wizualnie, wysokiej jakości w znacznie niższej cenie.

Postforming

 

 

Jedną z technologii spotykaną najczęściej przy produkcji blatów kuchennych jest postforming. Technologia ta charakteryzuje się oklejaniem szerokiej i wąskiej krawędzi za pomocą tego samego arkusza laminatu. Takie rozwiązania są już w Polsce znane od wielu lat a jedną z pierwszych maszyn Stefani psf zakupiła firma Biuro Styl niespełna 10 lat temu.

Technologia postforming jest stosowana głównie do oklejania blatów kuchennych.

 

 

 

 

Softforming technologia oklejania frontów meblowych.

Innym rodzajem wykończenia krawędzi jest przyklejanie obrzeża w technologii softforming. Jednym z rozwiązań proponowanych przez SCM jest Stefani Sb One. Klej aplikowany jest wałkiem na cienką melaminę o grubości 0,4mm która następnie za pomocą szeregu docisków jest formowana na krawędzi formatki. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana gdy w grę wchodzi obrzeże o grubości 1-1,5mm. Uprzednio musi ono zostać nacięte w miejscach zagięcia. Ważny jest także typ użytego kleju i stopień skomplikowania oczekiwanego kształtu. Klej EVA dość szybko tworzy spoinę a strefa docisku dla skomplikowanych kształtów może osiągać nawet dł 4,5m dlatego strefie docisku nierzadko umieszcza się dodatkowe nagrzewnice które miejscowo uplastyczniają klej wydłużając możliwość formowania kształtu.

 

 

Technologia ta jest szeroko stosowana przy produkcji drzwi. Przemysłowe maszyny Stefani od wielu lat pracują w największych Polskich fabrykach drzwi tj. Porta, KMI, Classen, Windoor czy Entra. Technologia ta była także wdrażana przy produkcji frontów i mebli. Fabryki mebli tj. Gib Meble, Calitan Prospero, używają „sofciarki” Stefani od wielu lat, ale zmieniające się trendy na rynku spowodowały, że zainteresowanie klientów wykończeniem tego typu jest coraz mniejsze. Może się to jednak zmienić!

Na targach Xylexpo 2018 w Mediolanie prezentowano nowe możliwości wykańczania frontów w oparciu o technologię Softforming na przykładzie Stefani S. Bardzo atrakcyjne wizualnie są fronty typu J Shape które stają się alternatywą dla frontów lakierowanych. Nowoczesny design, niższe koszty wytworzenia a przede wszystkim znacznie krótszy czas produkcji powodują ze jest to ciekawa alternatywa dla drogich frontów lakierowanych. Fronty typu J Shape mają dodatkową trudność związaną z zamknięciem prostopadłej krawędzi po oklejeniu kształtu J. Do tego zadania dedykowany jest specjalny agregat z niewielkim kopiałem, dedykowanym do dokładnej obróbki krzywoliniowej.

Preforming czyli direct postforming.

Nowym trendem jest oklejanie krawędzi w technologii Preforming ( inaczej direct postforming), stosowanej przy oklejaniu wąskich krawędzi laminatami CPL czy HPL. Jest to odmiana technologii postformingu z tą zmianą że szeroka płaszczyzna elementu jest oklejana w całości bez przestającego laminatu. Następnie za pomocą szeregu agregatów frezarskich przygotowuje się krawędź do klejenia wykonując charakterystyczne nacięcia wynikające z tej technologii. W rezultacie otrzymujemy monolityczne szczelne połączenie łudząco podobne do technologii postformingowej.

Przy preforming dobór odpowiednich parametrów technicznych jest niesłychanie istotny. Sukces efektu końcowego zależy nie tylko od rodzaju użytego kleju, laminatu czy jego grubości ale także koloru laminatu ponieważ różne kolory w sposób odmienny reagują na promieniowanie świetlne co zmienia czas stygnięcia kleju. Ze względu na takie trudności często stosuje się różne rodzaje klejów np. Poliuretanowy oraz poliamidowy w różnych strefach klejenia. Pierwszy z nich odpowiada za trwałe połączenie z kolei drugi za szybkie zamknięcie profilu i utrzymanie kształtu na czas stygnięcia kleju PUR. Takie rozwiązanie Stefani zostało wdrożone na początku 2018r w fabryce DRE.

Specyficznym lecz bardzo ciekawym rozwiązaniem jest Stefani 60. Ta formatyzerko okleiniarka umożliwia dwustronne oklejanie elementów o szerokości 60mm. Dla elementów oklejanych dwu stronnie lecz większych gabarytowo dedykowana jest Stefani too która oprócz okleiniarki składa się z systemu transporterów pozwalających na zamianę miejsc po oklejeniu pierwszej krawędzi.

Wszystkie maszyny są wspierane przez szereg cyfrowych systemów do zarządzania produkcją np. Maestro connect oraz nowoczesnymi rozwiązaniami wspierającymi serwis Maestro smartech oraz całą gamą produktów pod nazwą Maestro Digital Systems które pomagają klientowi zrozumieć jak powinien wyglądać nowoczesny zakład produkcyjny.

Firma SCM ma najszerszą ofertę maszyn do wykańczania wąskich krawędzi w Europie. Jest to jedyna firma na rynku która produkuje proste rozwiązania dla stolarzy rozpoczynających swoją przygodę z produkcją mebli i jednocześnie zajmuje się zaawansowanymi liniami technologicznymi które można spotkać w największych zakładach produkcyjnych w Polsce i na Świecie. Niektóre z proponowanych rozwiązań nie są dostępne u  konkurencji. Ilość wprowadzanych nowości oraz cyfrowych rozwiązań wspomagających produkcję sprawia, że SCM niewątpliwie jest wśród liderów sprzedaży maszyn do obróbki drewna w Polsce.

13 thoughts on “Nowe trendy oklejania wąskich płaszczyzn

  1. Art says:

    Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert
    that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your
    feeds and even I achievement you access consistently fast.

    Feel free to visit my blog :: Coy

  2. Vivian says:

    Hi my family member! I want to say that this article is awesome,
    great written and include approximately all important infos.
    I’d like to look extra posts like this .

    My web page – Belgio

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń