Centrum obróbcze z podwójną wiertarką Morbidelli M220

Pierwsze na rynku centrum obróbcze z podwójną wiertarką czyli…

Autho – rewolucji ciąg dalszy

 

Na przestrzeni ostatnich 2 lat firma SCM wyróżniła się na tle konkurencji ze względu na ilość innowacji wprowadzanych w maszynach do obróbki drewna. W 2017r z ogromną pompą prezentowano nowe modele maszyn CNC Morbidelli M100, M200.  Emocje jeszcze nie opadły a tu kolejne zaskoczenie!  Podczas Drzwi Otwartych w Rimini na początku 2018r zaprezentowano nowe centrum obróbcze Morbidelli M220 o niespotykanych na rynku możliwościach.

 

Morbidelli m220 to centrum obróbcze sterowane numerycznie dedykowane do obróbki elementów płytowych. Zostało zaprojektowane z myślą o średniej wielkości zakładach produkcyjnych które wykonują meble o większej niż standardowo ilości wierceń  ( regały , meble biurowe). Maszyna jest zbudowana na bazie modelu M200 ze stołem belkowym, który wyposażono dodatkowo w drugi agregat wiertarski. Obecność drugiej wiertarki obniża możliwości obróbki elementów w osi Z do 180mm ale i tak jest to wartość znacznie przewyższająca wymagania stawiane maszyną do obróbki płytowej.

Fot1. Głowice wiertarskie w CNC m220 są umieszczone obok siebie ale w osi Y pracują niezależnie.

 

Obserwując  centrum w trakcie pracy, bardzo łatwo można zauważyć kilka kluczowych cech charakterystycznych dedykowanych dla maszyn Morbidelli. Pierwsza to system zabezpieczający operatora „Pro Space”, który pozwala na  pełny, dostęp do stołu maszyny nawet w trakcie obróbki. Ogranicza to ilość miejsca potrzebna na instalację i obsługę maszyny ale także umożliwia załadunek dużych i ciężkich elementów z dowolnego miejsca. Maksymalna szerokość elementu wynosi aż 2200mm natomiast długość jest ograniczona długością stołu roboczego. Bardzo ważne jest to że pole robocze maszyny jest w pełni pokryte narzędziami obróbczymi co daje znacznie większe możliwości obróbki niż w konkurencyjnych rozwiązaniach.

Systemy bezpieczeństwa

„ProSpace” to system bazujący na zderzakach, co pozwala na całkowite  wyeliminowanie mat bezpieczeństwa oraz bocznego i tylnego ogrodzenia. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać przestrzeń wokół maszyny w dowolny sposób. Maszyna może pracować z maksymalną prędkością wynosząca dla osi X 25, zaś dla osi Y 50 m/ min. Taka prędkość jest bezpieczna dla osób w otoczeniu maszyny. Jeżeli jednak wykładnikiem staje się wydajność, firma Scm przygotowała wersję zabezpieczeń o nazwie „ProSpeed”  składającą się z fotokomórek, zderzaków oraz bocznego i tylnego ogrodzenia. Gdy operator znajduje się poza strefą załadunku, maszyna pracuje z prędkością 60  /min. W przypadku gdy operator podejdzie w pobliże pola obróbczego, maszyna zachowa się tak jak w wersji ProSpace a więc zwolni do bezpiecznej prędkości 25m/min.

Dwie niezależne głowice wiertarskie i stół podnoszący elementy

Nowością w tym centrum są  dwie niezależne głowice wiertarskie mogące obrabiać  symultanicznie dwa detale. W porównaniu do klasycznych rozwiązań posiadających jedną głowicę, czas cyklu wiercenia dla np. boku szafy z wierceniami na całej długości boku ulega skróceniu nawet o 75 %. Pojedynczy etap programu wiercenia elementu  zajmuje zaledwie 1,5 sekundy. Dzieje się tak za sprawą nowoczesnego systemu RO.AX  który pozwala na wiercenie z prędkości 8000 obr/min. Bardzo ważną innowacją wprowadzoną w stołach obróbczych belkowych jest wersja pod nazwą  HE POD. Specjalnie zaprojektowane ssawki umożliwiają unoszenie  elementów podczas obróbki ponad stół roboczy umożliwiając wykonanie wierceń w wąskiej krawędzi elementu gdy elementy są zamocowane bardzo blisko siebie co wynika z rozkroju. (fot he Pod)

(Fot 2) Magazyn narzędzi umieszczony bezpośrednio przy elektrowrzecionie umożliwia wymianę narzędzi nawet podczas przejazdów kabiny.

Fast 14 magazyn narzędzi w kabinie

Innym czynnikiem wpływającym na wzrost wydajności maszyny jest  także bardzo krótki czas wymiany narzędzi. Proces ten, z wykorzystaniem czternastomiejscowego  magazynka przemieszczającego się bezpośrednio przy elektrowrzecionie. Magazynek ten o nazwie FAST 14 (fot FAST14) umożliwia wymianę narzędzi nawet  podczas przejazdów kabiny i zajmuje dosłownie kilka sekund. Nie bez  naczenia dla wydajności pracy jest także innowacyjny, automatyczny stół belkowy TV  flexmatic. Wszystkie te czynniki sprawiają, że morbidelli m220 idealnie sprawdza się w przypadku  produkcji jednostkowej i krótkoseryjnej. Kilka wariantów wymiarowych stołu roboczego pozwoli na dobór rozwiązania na miarę potrzeb klienta.

 

Już pierwszy  rzut oka na maszynę wystarczy, aby zorientować się, że jest to niezwykle stabilna i wytrzymała  konstrukcja. Jej łoże wykonane jest ze spawanych, stalowych profili zamkniętych i płaskowników. Pozwala to na wyeliminowanie nieomal wszystkich drgań powstających podczas pracy centrum. W  jego wnętrzu zamontowano transporter taśmowy do odprowadzania wiórów i trocin powstających w  trakcie obróbki. Warto zwrócić uwagę na fakt że okablowanie i przewody doprowadzające podciśnienie są zainstalowane w korpusie maszyny a więc mamy pełną swobodę poruszania belkami i ssawkami. Odpady swobodnie spadają na transporter który wyrzuca je poza pole obróbcze maszyny.  Na tak przygotowanym korpusie zamontowano system precyzyjnych prowadnic  liniowych, po których przemieszcza się wzdłuż osi X portal. Na nim również znajdują się podwójne prowadnice liniowe, po których przesuwają się suporty z zamontowanymi elektrowrzecionem i  agregatem wiertarskim.

Jednostki obróbcze

Centrum produkowane jest w kilku wariantach różniących się wielkością stołu roboczego. Powierzchnię tę można podzielić na dwie niezależne strefy robocze, a te z kolei na strefy obróbki pozwalając w sumie na umieszczenie max. 12 elementów na maszynie które są obrabiane jeden po drugim.  Zakres pracy  wzdłuż osi X może wynosić: 3110, 3710 lub 5510 mm, natomiast wzdłuż osi Y 1600 mm. Ten ostatni  parametr dotyczy wszystkich typów narzędzi ponieważ stół ma pełne pokrycie agregatami obróbczymi. Z kolei dla osi Z zakres pracy to 535 mm co oznacza że można obrabiać elementy o wysokości do 180mm i jest on taki sam  zarówno dla elektrowrzeciona trzyosiowego, jak i pięcioosiowego. Obydwie jednostki posiadają uchwyt typu HSK 63F i pracują z maksymalną prędkością obrotową wynoszącą 24 000 obr/min. W ofercie znajdują się także  pięcioosiowe, chłodzone cieczą elektrowrzeciona JQX o mocy 10 lub 12 kW. One również wyposażone  są w uchwyty HSK 63F i taką samą maksymalną prędkość obrotową. Na tym samym suporcie pracuje także jedna z głowic wiertarskich F23 L, F29 LTC lub F31 LTC oraz jedna z dodatkowych jednostek do wyboru: kolejne elektrowrzeciono 3 osiowe, piłka podcinającą z możliwością obrotu 0-90°, lub agregat do kołkowania.

Wiertarki

Wrzeciono RO.AX

Technologia RO.AX. pozwala na  skrócenie czasów serwisowych ponieważ smarowanie wrzecion odbywa się co 1000h pracy wiertarki i nie wymaga rozkręcania głowicy czy wyciągania wrzecienników w czasie obsługi serwisowej. Agregat wiertarski F23 L składa się z 13 wrzecion pionowych  rozmieszczonych na planie litery „T” oraz 6 wrzecion poziomych pracujących w osi X i 4 poziome  wiercące w osi Y. Jest on napędzany kontrolowanym przez inwerter silnikiem elektrycznym o mocy 2,2  kW, jednostką zintegrowaną jest piłka wręgująca o średnicy 125 mm, pracująca w osi X z prędkością  obrotową wynoszącą 10 000 obr./min. Z kolei F29 LTC posiada 17 wrzecion pionowych, 8 poziomych w  osi X i 4 poziome w osi Y. Uzupełnienie stanowi piłka do wręgów o takich samych parametrach jak  wyżej. Natomiast F31 LTC zbudowano w oparciu o 21 wrzecion pionowych, przy czym wiertła pracujące    w osi X rozmieszczone są w dwóch rzędach, 6 wrzecion poziomych w osi X i 4 wrzeciona w osi Y oraz piłki o średnicy 125 mm.

(Fot.3) Agregat wiertarski F31 posiada 31 wrzecion wiertarskich oraz piłkę wręgującą w osi X

Moc zastosowanego napędu oraz prędkości obrotowe są identyczne jak w  przypadku  agregatu F23 L. Wszystkie jednostki, w opcji, wyposażyć można także w specjalne głowice do wiercenia  otworów służących do osadzania zawiasów puszkowych. Wrzeciona wymienionych agregatów wiertarskich wyposażono także w nową technologię RO.AX. (Rotoaxial spindle technology). Gwarantuje ona dużą dokładność wiercenia poprzez wyeliminowanie bicia osiowego wrzeciona. W  porównaniu do technologii tradycyjnych przyczynia się ona do skrócenia czasów serwisowych o 90 proc. Pozwala także na zwiększenie średnicy stosowanych wierteł do 20 mm oraz stosowanie większych prędkości obrotowych, dochodzących do 8000 obr./min. Zastosowany w tym modelu  maszyny stół należy do najnowocześniejszych rozwiązań w tej dziedzinie. ,

Zaprojektowano go z myślą o  szybkim, łatwym i pewnym mocowaniu obrabianych elementów. Gwarantuje on przy tym  maksymalną stabilność podzespołu podczas procesu frezowania czy wiercenia. Jego cechą charakterystyczną jest  możliwość załadunku wzdłuż osi Y płyt o wiele większych niż zakres obróbki w tym kierunku. Stół dostępny jest w dwóch wersjach różniących się sposobem pozycjonowania belek i ssawek. W  najprostszej TV Flex operator przesuwa je do pozycji zadanej ręcznie, a współrzędne wyświetlane są na  mobilnym pulpicie sterującym TECPAD. Dla bardziej wymagających maszynę można wyposażyć we w automatyczny stół TV Flexmatic, gdzie pozycjonowanie belek i ssawek optymalizuje oprogramowanie Maestro suite. Przy każdej ssawce zamontowano także dysze będące końcowym  elementem  pneumatycznego systemu czyszczącego prowadnice, po których się one przesuwają. Optymalizacja  parametrów pracy w zakresie pakietu Savenergy

Magazynki narzędziowe 

Wracając do kwestii przechowywania potrzebnych w  procesach technologicznych narzędzi, to oprócz standardowego, czternastomiejscowego magazynka  talerzowego w katalogu znaleźć można kilka innych, ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest  stacjonarny magazynek liniowy TRB 14 montowany przy belce tylnej stołu. Można w nim  przechowywać narzędzia o maksymalnej średnicy 350 mm. Z kolei w maszynie wyposażonej w  system zabezpieczający „ProSpeed” montowany jest tylny, talerzowy magazynek RAPID 16 lub łańcuchowy TRC 32. Maksymalna średnica przechowywanych w nich narzędzi uzależniona jest od  rodzaju zainstalowanego elektrowrzeciona. W pierwszym przypadku dla jednostki trzyosiowej wynosi  na 300 a dla pięcioosiowej 350 mm, natomiast w drugim jest to odpowiednio 250 i 350 mm.

Toska o środowisko

Morbidelli m220 może być także wyposażone w pakiet EPP (Eco Power Pack). Pozwala on na  oszczędne gospodarowanie energią w zakresie: optymalizacji prędkości posuwu w zależności od  rodzaju materiału i stosowanych narzędzi, sterowania pracą pomp podciśnieniowych, optymalizacji systemu odciągu oraz automatycznego rozpoznawania  niepracujących silników.  Centrum sterowane jest przez oprogramowanie typowe dla maszyn Morbidelli o nazwie Xilog Maestro które bazuje na środowisku Windows. W standardzie dostępne są dwa rodzaje pulpitu sterującego –  stacjonarny z dużym ekranem i klawiaturą, zabudowany w wolno stojącej kolumnie, oraz wspomniany wyżej mobilny typu TECPAD. Nowością jest także dotykowy ekran eye-M który dzięki zastosowaniu radiatorów został szczelnie zamknięty i jest odporny na działanie wilgoci, pyłu czy kurzu wszechobecnego na halach produkcyjnych.

 

Ilość wprowadzanych na rynek nowości może doprowadzić do zawrotu głowy a to nie wszystkie zmiany. W 2019r zaprezentowana zostanie nowa gama maszyn CNC do nestingu.

Krzysztof Kluza

 

13 thoughts on “Centrum obróbcze z podwójną wiertarką Morbidelli M220

 1. Kathleen says:

  Please let me know if you’re looking for a article author for your site.

  You have some really good articles and I think I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some content for your blog in exchange
  for a link back to mine. Please shoot me an e-mail if interested.
  Many thanks!

  Stop by my homepage :: solupred vrij verkrijgbaar

 2. Lorraine says:

  Simply wish to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is just excellent and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

  My page nbc 739 san diego kumarhaneleri

 3. Gina says:

  Howdy are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying
  to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to
  make your own blog? Any help would be really appreciated!

  Feel free to visit my website Jorge

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Call Now ButtonZadzwoń