Żeglowanie pod wpływem alkoholu?

żeglowanie pod wpływem alkoholu

Czy żeglowanie pod wpływem alkoholu jest dopuszczalne?

To oczywiste, że jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest zakazana, lecz czy zastanawialiście się, jak to jest z pływaniem na jachcie? Okazuje się, że odpowiedź nie jest tak oczywista, jak by się okazywało. Dlatego na pytanie czy żeglowanie pod wpływem alkoholu jest dozwolone – należy odpowiedzieć to zależy...

Kapitan jednostki, to osoba, która jest odpowiedzialna za jacht i załogę. Kapitan może być pod wpływem alkoholu, o ile wyznaczy trzeźwego sternika do kierowania jachtem. W przypadku dopuszczenia się poważnych zaniedbań, kapitan może odpowiadać prawnie za uszkodzenie mienia czy uszczerbek na zdrowiu. Czyli pływając pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, kapitan jest narażony na odpowiedzialność prawną.

Gdyby to było tak proste i oczywiste, to nie pisałbym tego artykułu.

Doszukałem się pewnej ciekawostki. Jedna z europejskich ubezpieczalni tj. EIS zapisała w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) dla yacht casco klauzulę, która mówi o tym, że Ubezpieczyciel przejmuje na siebie odpowiedzialność za uszkodzenie (kolizje) jachtu, nawet jeśli kapitan sterujący jednostką będzie pod wpływem alkoholu (do 1,1‰).

Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że o ile Yacht Casco zadziała na własnym jachcie, to niestety, kapitan nadal odpowiada prawnie za szkody wyrządzone innym jednostkom oraz w przypadku wypadku na wodzie, podczas których dojdzie do uszkodzenia ciała. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jak również od nieszczęśliwych wypadków nie zadziała.

 

To jak to jest w praktyce? Czy taki zapis coś dla mnie zmienia?

Prawdopodobnie zapis ten został wprowadzony ze względu na to, że są kraje w których można prowadzić pojazdy pod wpływem alkoholu. Nazwałbym to po dwóch piwach. Oto mapa krajów europejskich z obostrzeniami dotyczącymi prowadzenia pod wpływem alkoholu:

Na wodach terytorialnych Polski obowiązuje zakaz pływania pod wpływem środków odurzających. Jeśli jednak, pomimo tego obostrzenia, wypłyniesz na wodę i uderzysz, np. w przeszkodę podwodną, to ubezpieczyciel (EIS) jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Czyli żeglować pod wpływem alkoholu nie można, ale ubezpieczyć swój jacht od szkód wyrządzonych po pijaku już tak!

Jeśli masz wątpliwości, co do zapisów w twojej umowie ubezpieczeniowej, zwróć się z zapytaniem do dobrego rzeczoznawcy. Chętnie doradzę Ci w zawiłych prawnie sytuacjach, a także pomogę Ci kupić ubezpieczenie. Jeśli, uszkodzisz jacht podczas rejsu, a twoja polisa ubezpieczeniowa chroni cię od tego typu zdarzeń, pamiętaj o tym żeby zlecić rzetelne wykonanie oględzin szkody. Warto skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy, który najczęściej widzi więcej niż ten od ubezpieczyciela. Więcej o wycenach znajdziesz w tym artykule.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now ButtonZadzwoń