Nie daj się oskubać! Profesjonalna wycena szkody.

Szkoda w jachcie

Wycena szkody jachtu

Żeglarstwo nie jest sportem kontaktowym, ale sporadycznie zdarzają się kolizje. Do kontaktu najczęściej dochodzi w marinach podczas wykonywania manerwów. Ale największe straty żeglarze ponoszą nie w marinach ale na otwartym akwenie. Zwykle w wyniku nagłych nieprzewidzianych zdarzeń tj sztorm, biały szkwał, wpłynięcie na mieliznę.  Kiedy już dojdzie do uszkodzenia sprzętu rozpoczynają się problemy, w których niezbędne będzie oszacowanie szkód.

wycena szkody złamany maszt

Rzeczoznawcy, którzy wykonują pracę na zlecenia ubezpieczalni, nie zawsze posiadają profesjonalną wiedzę na temat żeglarstwa a zwłaszcza: sytuacji na rynku, przepisów klasowych, technologii naprawy. Z mojego doświadczenia wynika, że na pierwsze oględziny wywyłani są eksperci z branży motoryzacyjnej, którzy pracują dla towarzystw ubezpieczeniowych. Z reguły, mocno zaniżają wycenę ponieważ nie znają realiów rynkowych.

W ubezpieczalni musisz dochodzić swoich praw.

Jeśli chodzi o sprawy odszkodowań to można porównać je do dochodzeń swoich praw w sądzie. Jest dokładnie odwrotnie niż w zasadzie domniemania niewinności. To poszkodowany ma udowodnić ubezpieczalni, że do szkody doszło zgodnie z warunkami ustalonymi w OWU i, że należy ci się odszkodowanie. Jezeli nie zgadzasz się z wyceną ubezpieczalni musisz przejąć inicjatywe i udowodnić że masz racje. Musisz uzasadnić swoje roszczenie. Uzasadnieniem może być wycena jachtu wykonana przez dobrego rzeczoznawce, kosztorysy napraw ze stoczni jachtowych, serwisów, lub faktury na potwierdzające poniesione koszty.

Wycena szkody jachtu – Części oryginalne czy zamienniki?

Główną zasadą odszkodowania jest rekompensata strat. Nie musisz godzić się na zamienniki. Zawsze staraj się aby części były wymieniane na takie same, wykonane w jakości nie gorszej niż miałeś.Oczywiście nie jest to łatwe i wymaga troche zaangarzowania w rozmowach. W sytuacji kiedy uszkodzeniu uległy żagle na których pływałeś ponad 10 lat, nie ma co liczyć na wymianę na nowe. Ale jeśli kupiłeć je w ostatnich 2-3 latach to jest taka szansa. O ile w żeglarstwie turystycznym nie ma uregulowań co do oprzyżadowania to w żeglarstwie regatowym jest, i jest nieco łatwiej.

Żeglarze rywalizujący w regatach dbają o to, aby ich sprzęt był na najwyższym poziomie. Każdy szczegół jachtu jest dopracowany, ponieważ w trakcie wyścigu nie ma miejsca na usterki. Precyzja ustawienia takielunku jest sprawdzana przy określonym naciągu want, co do 0,5 mm. Każda odchyłka ustawienia ma kolosalny wpływ na właściwości nautyczne jachtu. Nie można zastosować innego takielunku niż dedykowanego do klasy. Dlatego w klasach regatowych nie istnieje pojęcie części zamiennych. Każda cześć jachtu musi spełniać normy opisane w przepisach klasowych, czyli musi być w pewnym sensie „oryginalna”.

W jednej ze spraw, Towarzystwo Ubezpieczeniowe zaproponowało odszkodowanie za uszkodzenia w jachcie klasy Tornado (złamany maszt, belka przednia, uszkodzona trampolina, uszkodzenia pływaka) w wysokości 2700zł powołując się na wyceny podobnych części znalezionych na portalu Olx. Olx nie jest portalem żeglarskim, ala zdarza się że ktoś wrzuci tam ogłoszenie. Części, na które powoływał się rzeczoznawca pochodziły z przypadkowych źródeł np. klasy Dart 18. Takich przykładów znam mnóstwo… Profesjonalna wycena szkody którą wykonałem, opiewała, na 28tys zł netto, ( koszt masztu do Tornado – 2267 EUR). Oczywiście opinia musi być merytorycznie uzasadniona, ale z tym dobry rzeczoznawca nie powinienem mieć problemu.

Nie daj się oskubać!

Jeśli odszkodowanie, które otrzymałeś było za niskie, skontaktuj się ze mną. Bezpłatnie przeanalizuje Twoją sprawę i przedstawie ci twoje szanse na dopłatę. Pamiętaj że jeśli twoje roszczenie jest zasadne to koszty ewentualnej opinii pokryje TU.

Przeczytaj artykuły o podobne tematyce:

Opinia rzeczoznawcy w walce z ubezpieczycielem.
Szkoda w jachcie, zaniżone odszkodowanie.
Inspektor jachtowy, kiedy może CI pomóc?
Wycena jachtu, czy rzeczoznawca jest Ci w ogóle potrzebny?

Wycena szkody łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now ButtonZadzwoń