Wycena szkody, rzetelna i profesjonalna. Nie daj się oskubać!

Szkoda w jachcie

Wycena szkody jachtu – żeglarstwo na lądzie

 

Żeglarstwo nie jest sportem kontaktowym, ale sporadycznie zdarzają się kolizje. Do kontaktu najczęściej dochodzi w okolicach znaków ( boi z numerami). Wszyscy uczestnicy regat posiadają obowiązkowe OC, które chroni od odpowiedzialności cywilnej w takich sytuacjach. Kiedy już dojdzie do uszkodzenia sprzętu rozpoczynają się problemy, w których niezbędna będzie wycena szkody…

Rzeczoznawcy, którzy wykonują pracę na zlecenia ubezpieczalni, nie zawsze posiadają wiedzę na temat żeglarstwa a zwłaszcza sytuacji na rynku i przepisów klasowych. Z reguły są to eksperci z branży motoryzacyjnej, którzy pracują dla TU. Z reguły, mocno zaniżają wycenę, nie znając realiów rynkowych.

 

Żeglarze rywalizujący w regatach dbają o to, aby ich sprzęt był na najwyższym poziomie. Każdy szczegół jachtu jest dopracowany, ponieważ w trakcie wyścigu nie ma miejsca na usterki. Precyzja ustawienia takielunku jest sprawdzana przy określonym naciągu want, co do 1 mm. Każda odchyłka ustawienia ma kolosalny wpływ na właściwości nautyczne jachtu. Nie można zastosować innego takielunku niż dedykowanego do klasy. Dlatego w klasach regatowych nie istnieje pojęcie części zamiennych. Każda cześć jachtu musi spełniać normy opisane w przepisach klasowych, czyli musi być w pewnym sensie „oryginalna”.

 

W ubezpieczalni musisz dochodzić swoich praw.

 

W jednej ze spraw, Towarzystwo Ubezpieczeniowe zaproponowało odszkodowanie za uszkodzenia w jachcie klasy Tornado (złamany maszt, belka przednia, uszkodzona trampolina, uszkodzenia pływaka) w wysokości 2700zł powołując się na wyceny podobnych części znalezionych na portalu Olx. Części, na które powoływał się rzeczoznawca pochodziły z przypadkowych źródeł np. klasy Dart 18. Takich przykładów znam mnóstwo… Profesjonalna wycena, którą wykonałem, opiewała, na 28tys zł netto, (sam koszt masztu do Tornado – 2267 EUR). Oczywiście opinia musi być merytorycznie uzasadniona, ale z tym dobry rzeczoznawca nie powinienem mieć problemu.

 

Nie daj się oskubać!

Jeśli odszkodowanie, które otrzymałeś było za niskie, skontaktuj się ze mną. Bezpłatnie przeanalizuje Twoją sprawę i powiem ci czy masz szanse na dopłatę. Koszty ewentualnej opinii pokryje TU.

 

 

wycena szkody złamany masztrzeczoznawca

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *