Wycena jachtu. Czy rzeczoznawca jest w ogóle potrzebny?

Wycena jachtu żaglowego lub łodzi motorowej wykonywana jest w określonych sytuacjach.

W Polsce jest zaledwie kilka instytucji zajmujących się profesjonalną wyceną jachtów. Specjalistów nazywanych rzeczoznawcą, którzy maja pojęcie na temat budowy i eksploatacji jednostek pływających można policzyć na palcach.  Kiedy zatem korzystamy z usług rzeczoznawcy, i do czego takie usługi mogą się nam przydać?

Wycena jachtu

Kto wykonuje wycenę jachtu?

Rzeczoznawca to osoba posiadająca najwyższe kwalifikacje zawodowe w danej dziedzinie. Osiągnięcie tak wysokiego poziomu specjalizacji wiąże się ogromnym doświadczeniem zbieranym latami oraz tysiącami wypływanych godzin w przypadku rzeczoznawcy ds. żeglarstwa. Nic dziwnego, że osób o tak wysokich kwalifikacjach które potrafią wykonać wycenę jachtu jest niewiele. Oprócz teoretycznej wiedzy potrzebne są praktyczne umiejętności oraz ponadprzeciętne doświadczenia co sprawia że tylko nieliczni kwalifikują się do tego grona osób. Brzmi to dość groźnie ale tak naprawdę to osoby które łączą swoją pasję, hobby, życie zawodowe i rodzinne wokół jednej profesji.  

Rzeczoznawca – wycena jachtu

Obecność rzeczoznawców na Polskim rynku jest szalenie istotna. Ich role docenia się dopiero wtedy gdy pojawiają się problemy: z ubezpieczeniem jachtu, zaniżonym odszkodowaniem, oceną wartości na potrzeby zastawu kredytu, leasing itd… Rzeczoznawca ds. żeglarstwa będzie pomocny nie tylko przy wycenie jachtu do zakupu/ sprzedaży  ale także przy ocenie stanu technicznego, określeniu zakresu szkody i ocenie wartości. Może także zwrócić uwagę na nieprawidłowe zabiegi konserwacyjne, nadzorować remont przebudowę czy zwrócić uwagę na zły sposób zimowania o czym możesz przeczytać w innym artykule.

Zakup lub sprzedaż – wycena jachtu

Niezależnie od tego po której stronie jesteś, najważniejszym elementem transakcji jest uczciwa cena. Pamiętaj, że każda ze stron po wykonaniu transakcji musi czuć się wygrana. To gwarancja sukcesu i dobrego samopoczucia. Aby wyjść z dobrej pozycji negocjacyjnej szalenie ważna jest obiektywna wycena wartości jachtu jako punkt wyjścia. Powszechnie wiadome jest że dla sprzedającego zawsze wartość jachtu zdaje się być znacznie wyższa ponieważ związał się z nim emocjonalnie przez lata żeglugi nie wspominając już o wyjątkowych wspomnieniach.  Będziesz w wyjątkowo komfortowej sytuacji jeżeli twój rzeczoznawca posiada mocne umiejętności negocjacyjne 😊  

Określenie zakresu szkody, ocena stanu technicznego – wycena jachtu

Kolizje wodne są bardzo powszechne. Każdemu z nas zdarzyło się za szybko dopłynąć do pomostu, oprzeć się jachtem o keje czy o sąsiadującą jednostkę. Kolizje wodne które doprowadzają do uszkodzenia poszycia jachtu są z kolei szalenie rzadkie. Wynika to z faktu solidnej budowy kadłuba i jego kształtu który ze względu na opływową linię kieruje siłę uderzenia zawsze wzdłuż kadłuba.  Zdarza się niestety, że do kolizji dochodzi pod kątem 90’ a wtedy zniszczenia są potworne. Bardzo ważna jest fachowa ocena uszkodzeń. Firmy ubezpieczeniowe nie dysponują fachowcami z dziedziny żeglarstwa. Chcąc ograniczyć koszty likwidacji powstałej szkody, przysyłają do nas rzeczoznawcę samochodowego który nie ma zielonego pojęcia co z tym fantem zrobić i w 99% proponuje rozliczenie na podstawie kosztorysu naprawy który musisz zorganizować we własnym zakresie. Na 100% kosztorys który przedstawisz nie zostanie w pełni zaakceptowany z wiadomych powodów.

W Internecie można znaleźć nie bez powodu całą masę firm zajmujących się prowadzeniem odszkodowań. Fachowiec który ma pojęcie o tym jak zabrać się do sprawy może uzyskać odszkodowanie kilkukrotnie większe niż statystyczny Kowalski. Warto zatem jeszcze przed zgłoszeniem szkody skontaktować się z rzeczoznawcą ds. żeglarstwa i wypytać jakie dokumenty przygotować aby nie narazić się na przewlekłe prowadzenie sprawy w ubezpieczalni która ma zawsze 30 dni na odpowiedź… więcej na temat jak przygotować się do zgłoszenia szkody znajdziesz tu… Ocena stanu technicznego przyda Ci się przed zakupem. Nie chcesz przecież zakupić złomu w ładnym opakowaniu za oszczędności na które przecież masz tysiąc pomysłów! sprawdź także: Problemy z rzetelną wycena jachtów Odszkodowanie jachtu z OC sprawcy – uszkodzone żagle

 

rzeczoznawca

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Zalanie silnika w skuterze wodnym.
Naprawa skutera wodnego.
Szkoda w Jachcie. Niezależny rzeczoznawca pomoże w walce z Ubezpieczycielem.
Nie daj się oskubać! Problemy z rzetelną wyceną szkody jachtu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now ButtonZadzwoń