Kolizja z przeszkodą podwodną

rozbity skuter wodny

Kolizja  z przeszkodą podwodną – co zrobić gdy rozbijesz skuter?

Skuter wodny to wspaniała zabawka która może dostarczyć niesamowitych emocji i zdrowej dawki adrenaliny. Ci z was którzy mieli tą przyjemność pływania skuterem wodnym wiedzą, że beztroska zabawa wymaga także zdrowego rozsądku i zachowania ostrożności zwłaszcza w pobliżu brzegu. Zdarza się bowiem, że w płytkich przybrzeżnych wodach ukryte są różnego rodzaju przeszkody podwodne. Co zrobić kiedy nastąpi kolizja z przeszkodą podwodną?

Znaczna większość armatorów takich zabawek oprócz posiadania odpowiednich kwalifikacji wykupuje polisę AC. Za ok 5% wartości skutera możemy kupić polisę YachtCasco która teoretycznie zabezpiecza nas przed konsekwencjami nieszczęśliwych wypadków. Oczywiście warto przeczytać umowę ubezpieczenia aby nie być zdziwionym po zdarzeniu że polisa czegoś nie obejmuje. Niestety kupując polisę kupujący chcąc obniżyć składkę ubezpieczenia próbuje negocjować cenę. niestety to tak nie działa! Ubezpieczyciel nie da wam nic za darmo. Obniżenie składki realizowane jest poprzez wyłączenie odpowiedzialności za niektóre zdarzenia, ograniczenie zakresu pływania do wód śródlądowych ale najczęściej wprowadzana zostaje franszyza redukcyjna, czyli współudział w kosztach odszkodowania.

Problemy z rzetelna wyceną

Jeśli już mamy polisę i dojdzie do szkody sprawa też nie jest oczywista. Z logicznych przyczyn Ubezpieczalnia będzie zaniżać koszt odszkodowania. Niestety to w naszej kwestii pozostaje udowodnienie faktycznej kwoty szkody w odniesieniu do zdarzenia. Warto skorzystać z opinii autoryzowanego serwisu lub niezależnego rzeczoznawcy ponieważ różnice w wypłacanych odszkodowaniach bywają ogromne! Wykonywałem opinie w sprawie w której ubezpieczyciel wyliczył odszkodowanie na skutera na 9600zł, a po mojej interwenci ostatecznie wypłacono kwotę nieco ponad 46 tys zł. wynikało to z faktu, że ubezpieczyciel nie wykonał rzetelnej oceny uszkodzeń ponieważ nie posiadał wykwalifikowanej osoby.

Bardzo często spotykam się z sytuacją w której rzeczoznawca z TU przyjeżdża wyceniać jacht a w zakresie swoich kompetencji ma jedynie wycenę pojazdów… Oczywiście rzeczoznawca zarzeka się że robi wycenę zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą ale co z tego skoro tej wiedzy ma za mało! Producenci skuterów wodnych chcąc obniżyć koszty produkcji produkują te jednostki w dwóch częściach które w toku produkcji są ze sobą trwale złączone. Dodatkowymi obostrzeniami są przepisy prawne, normy bezpieczeństwa (CE), przepisy PRS które należy wziąć pod uwagę przy większych uszkodzeniach. Niestety to bardzo utrudnia naprawy, ogranicza możliwości szkutnika a czasami uniemożliwia naprawę. To właśnie dlatego sprawy związane z odszkodowaniami są coraz trudniejsze do obiektywnej oceny.

Co zrobić gdy zdarzy ci się Kolizja z przeszkodą podwodną:

 1. Napisz szczegółowy opis zdarzenia bezpośrednio po wystąpieniu szkody.
  Sprawdź czy oprócz twojej jednostki nie zostały uszkodzone inne elementy mienia np. odzież, urządzenia elektroniczne itp..
 2. Zrób zdjęcia uszkodzeń i ogranicz możliwość zwiększenia szkody (np. zostawiając jednostkę na wodzie)
 3. Poproś o oświadczenia od świadków zdarzenia, sprawdź czy w okolicy jest monitoring.
 4. Jak najszybciej zgłoś szkodę do ubezpieczalni.
 5. Poproś o szczegółowy kosztorys naprawy od warsztatu szkutniczego lub autoryzowanego serwisu.
  Jeśli masz problem w wyceną szkody lub nie uzyskałeś oczekiwanej kwoty odszkodowania skontaktuj się  z dobrym rzeczoznawcą
  Pomoc niezależnego rzeczoznawcy będzie kluczowym pkt. w sprawie i przyspieszy proces wypłaty odszkodowania zwłaszcza przy większych uszkodzeniach.

O skutkach kolizji z przeszkodą podwodną przeczytasz tutaj: Skuter wodny – zalanie silnika

rzeczoznawca

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce:

Zalanie silnika w skuterze wodnym.
Naprawa skutera wodnego.
Szkoda w Jachcie. Niezależny rzeczoznawca pomoże w walce z Ubezpieczycielem.
Nie daj się oskubać! Problemy z rzetelną wyceną szkody jachtu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now ButtonZadzwoń